Bilgi

Pokemon Go Nasıl Oynanır? Konusu Nedir?


Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu.

Pokémon’un hikâyesi malûmunuz: Pocket Monster (Cep Canavarı) denen canlılar ile Pokémon eğitmeni olarak bilinen insanların dostluğu ana tema. Bu canlıların her türünden en az bir tane yakalamak nihai amaç. Diğer eğitimcilerle savaştırıp daha yetenekli olduğunu ispatlama boyutu da oyunda rekabeti canlı tutuyor.

Pokémon Go şimdilik işin koleksiyon yanına odaklanıyor. Geliştirici firma Niantic, kısa süre sonra kullanıcılar arası etkileşimi de ekleyeceğini açıkladı.

Oyunu yüklediğinizde akıllı cihazınızın GPS’ini ve kamerasını kullanarak Pokémonları gerçek hayata entegre eden oyun, sizi dış mekanda gezerek Pokemonların en çok yaşadığı alanlara gitmeye itiyor. Siz elinizde telefonla ilerledikçe, oyundaki karakteriniz de ilerliyor.

Çevrenizde Pokémon belirdiğinde telefonunuz titreyip sesli uyarı veriyor. Ayrıca oyunla birlikte anahtarlık boyutlarında, aynı işe yarayan, taşınabilir, Bluetooth bağlantılı cihazlar da piyasaya sürüldü.

Çevrenizdeki parklar, bahçeler, ibadet yerleri, önemli yapılar vs. (Google’ın haritaları sağolsun) artık oyuncular için hazine sandıkları (PokeStop) oluyor. Buralarda kendilerine lazım olan eşyaları toplayan oyuncular, kendileri gibi bu mekanlara gelen diğer oyuncularla tanışabiliyor.

Oyunda yeni arkadaşlarınızla işbirliği yapmanızın  avantajları var. Bu mekanlara kuracağınız geliştirmelerden (modüllerden) herkes faydalanıyor. Dolayısıyla sırayla modül kullanmanızın karşılıklı yararını göreceksiniz. Yani oyun sizi sohbet etmeye, etkileşim kurmaya, sosyalleşmeye teşvik ediyor.

Sosyal medyada ve ekşisözlük gibi popüler mecralarda deneyimlerini paylaşan oyuncular da yeni arkadaşlar edindiklerini anlatıp, bu özellikten övgüyle bahsediyor. Ayrıca oyunda ‘gym’ olarak bilinen, bir nevi korunması gereken kaleler diyebileceğimiz unsur da olaya takım boyutu katıyor.

Kaynak:

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/oyun-sil-bastan-pokemon-go

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı