Bilgi

Pokemon Go Nedir? Nasıl Oynanır?


Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu.  Pokemon Go oyunu, beraberinde Nintendo tarafından geliştirilen , ve yakınlarda Pokémon tespit edildiğindeBluetooth bağlantısı ile kullanıcılara uyarı veren Pokémon Go Plus isimli giyilebilir teknoloji ürünü ile beraber çıkacak. Pokémon Go ile birlikte kullanıcılar, akıllı cihazları ile gerçek dünyada Pokémon yakalayabilir, birbirleri ile savaştırabilir ve birbirleri arasında ticaretini yapabilecekler. Oyun ücretsiz bir şekilde ve uygulama içi satın alma opsiyonu ile yayınlanacak.

1990’lı yılların en dikkat çekici çizgi filmlerinden biri olan ve o dönemde milyonarca hayran edinenPokemon artık akıllı telefonlarda. Akıllı telefonlar üzerinden oynanabilen mobil oyun Pokemon GO, kısa sürede milyonların ‘cep’ine girdi. İşte yayınlandıktan bir hafta sonra global bir çılgınlığa dönüşen Pokemon GO hakkında merak edilen her şey.

pokemon go

Pokemon Go Nedir?

Kullanıcıların bulunduğu bölgede GPS aracılığı ilePokemon yakalamasına, yakalanan Pokemonlar’ın diğer oyuncuların canavarları ile dövüştürmeye ve takas etmeye izin verenPokemon GO, akıllı cihazlar için tasarlanmış mobil bir oyundur.

Pokemon Go Plus Nedir?

Pokemon GO‘nun aksesuarlarını da kısa süre içinde görebiliriz. Bu aksesuarlardan en dikkat çekeni ise kuşkusuz Pokemon GO olacak. Basit bir bileklik gibi görünse de Pokemon Go ‘poke topu’ ile aynı işlevi sağlayacak ve kullanıcıların oyunu bu bileklikle oynamasına izin verecek. Ürünün fiyatı henüz bilinmese de şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Pokemon GO 30 ila 50 dolar arasında değişen fiyatla raflardaki yerini alacak.  Pokemon GO hırsızların da yeni platformu oldu. Dün, ABD’nin Missouri eyaletinde, Pokemon GO oyuncularını hedef alan üç kişi silahlı kişi gasp suçundan tutuklandı. Niantic tarafından geliştirilen Pokemon GO, 6 Temmuz 2016’da kullanıma sunuldu.

Pokemon Go Nasıl Oynanır?

Oyuncular, telefonlarındaki uygulamayı kullanarak çevrede bulunan Pokemon’ları saptıyor. Daha sonra telefon kamerasını açan kullanıcılar, bu sayede gördükleri Pokemonlara “Poke Topu” ile vurarak onlara sahip olabiliyor.

Oyunu telefonunuza yükledikten sonra oyunda kullanmak için bir hesap açmanız gerekiyor. Bunun için kayıtlı gmail hesabınızı kullanabilirsiniz. Sonrasında oyunda kullanacağınız karakterinizi oluşturmaya başlıyorsunuz. Kız ve Erkek iki karakterden birini seçip yüzünü, saçlarını, göz rengini, elbiselerini, ayakkabılarını ve çantasını zevkinize göre değiştirebiliyorsunuz. Bir defa seçim yaptıktan sonra oyun içinde değişiklik yapamıyorsunuz. Sonrasında ise sizden başlangıç pokemonu olarak Charmander, Bulbasaur ve Squirtle’dan bir tanesini seçmeniz isteniyor. Bunu yaparken de kameranız açılıyor ve poke topunu pokemona nişan alarak atıyorsunuz. Şayet hedefi tutturursanız pokemonu yakalıyorsunuz aksi takdirde tutturana kadar atmanız gerekiyor.

pokemon go nedir

Pokemon GO henüz Türkiye’de resmi olarak oynanamazken, kullanıcılar oyunu farklı çözümler kullanarak oynayabiliyor.

Pokemon Go Nasıl İndirilir?

Oyun şu anda her ne kadar resmi olarak Türkiye’den indirilmese de Türk kullanıcılar tarafından çeştli yöntemler kullanılacak indirilebiliyor. Ancak uzmanlar, özellikle Android işletim sistemi kullanıcılarının internet üzerinden indirdikleri APK dosyalarının sakıncalı olabileceği konusunda uyarıyor. iOS işletim sistemi kullananlar ise zaten dışarıdan bir dosya indiremedikleri için Türkiye’deki hesaplarından oyunu indiremiyorlar. Onun yerine kendilerine oyunu indirmenin yasal olduğu Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD üzerinden hesaplar açarak, oyunu cihazlarına indirebiliyorlar. Fakat bu durumda da bir çok kullanıcı kredi kart ve adres bilgisi gibi sorunlarla karşılaşıyor.

Pokemon GO bir mobil oyun. Ancak oyunu akıllı telefonlar dışında bir cihazla oynamak şu an için mümkün değil. Zira Pokemon GO şimdilik, akıllı telefonlar üzerinden oynanabiliyor. Oyunun tablet versiyonu ise bulunmuyor.

Pokemon GO Gereksinimleri Nelerdir?

Pokemon GO oyununu Android veya iOS platformları için donanımsal ve yazılımsal olarak bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Android ve iOS için önerilen cihaz gereksinimleri aşağıda ki gibidir ;

Android İşletim Sistemi İçin :

 • İşletim sistemi: Android 4.3 (Jelly Bean) ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • İşlemci: 1.0 GHz dualcore ve üzeri
 • Grafik: Adreno 305 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

iOS İşletim Sistemi İçin:

 • İşletim sistemi: iOS 6 ve üzeri
 • İşlemci: 1 GHz Cortex-A8 ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • Grafik: PowerVR SGX535 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

Not: İntel işlemcili telefonlar için henüz desteği bulunmuyor. Yüklediğiniz takdirde oyun açılmayabilir.

Pokemon Go oyununun yapımcıları uyarıyor

Yapımcılar oyun gerçek dünyada oynandığı için kullanıcıları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarıyor. Oyun esnasında sürekli etrafta pokemon bulmak için telefon kamerasına odaklanan oyuncular çevresel faktörlere de dikkat etmeleri konusunda uyarılıyor.

Pokemon GO APK İndir: ►http://goo.gl/C6JwYX
Pokemon GO APK Nasıl Yüklenir?: ►http://goo.gl/lfCIuP
Pokemon GO iOS’te Nasıl Kurulur?: ►http://goo.gl/kf2gyg(Ülke olarak Yeni Zelanda Seçilmeli!)

Kaynak:

 • http://www.ntv.com.tr/teknoloji/pokemon-go-hakkinda-her-sey-pokemon-go-nasil-oynanir
 • http://www.hurriyet.com.tr/pokemon-go-nedir-nasil-oynanir-40140263
 • http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1265631-pokemon-go-ne-zaman-cikiyor
 • http://www.webtekno.com/video/oyun/pokemon-go-nedir-nasil-indirilir-nasil-oynanir-v775.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı