Bilgi

Polifenol Nedir? Faydaları Nelerdir?


İnsan hayatı için en önemli olgulardan biri şüphesiz sağlıktır. Bu yüzden bilim insanları hastalıkların tedavisi için yeni imkanlar araştırırken diğer taraftan da hastalıkları önleme ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. En yoğun çalışmalar ise beslenme üzerinde devam etmektedir.  Besinlerdeki vitaminler, yağlar, karbonhidratlar çoğumuzun öğrendiği kavramlar olmuştur.  Son yıllarda ise pek çok hastalığa karşı koruyucu özellikte olan bir kavram antioksidanlar ön plana çıkmıştır.

Antioksidanlar vücut hücrelerinde üretildiği gibi belli gıdalardan da elde edilebilen kimyasal maddelerdir.  Beslenme yoluyla aldığımız en önemli antioksidanlar A,C, E vitaminleri ile çinko ve selenyum’dur. Soluduğumuz havada bulunan oksijen vücut içinde zehirli etki gösteren serbest radikallerin oluşmasına sebep olur. Vücudumuzda bulunan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin zarar vermesi önlenir böylece hem hastalıktan korunmada yardımcı olur hem de yaşlanmayla gelen olumsuz etkiler geciktirilmiş olunur.

Bu yazımızda sizlere bu antioksidanlardan biri olan polifenol’den bahsedeceğiz.

Bitkilerin içinde olan doğal kimyasallara polifenol denir.  Yunanca “çok” anlamında olan “pollus” kelimesi ile fenol kelimesinin birleşiminden türemiştir.  Vücutta hücresel aşınmayı önlemek için çalışan antioksidanların bir parçasıdır. Vitamin ve mineraller gibi temel besin öğesi olmayan bitkilerde doğal olarak bulunan polifenoller mikro besinlerdir. Vücuda olan yararlı etkileri sayesinde pek çok mekanizmaya katkıda bulunurlar.  Bitkilerde 8.000’den fazla olan polifenoller; fenolik asitler, flavonoidler, stilbenler ve lignanlar olmak üzere dört sınıfa ayrılmıştır.

Polifenollerin Faydaları

 • Antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı hastalıkların önlenmesinde faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Kanserli hücreler ile mücadele eder.
 • Kardiyovasküler hastalıkların iyileştirilmesinde görev alır.
 • Kan basıncını düşürmede etkilidir.
 • Obezite, diyabet gibi hastalık riskini önler
 • Kötü LDL kolesterolü düşürmede etkilidir ve iyi HDL kolesterolü artırır.
 • Beyin sağlığını destekler ve hafızayı güçlendirir.
 • Kollajen sentezini stimüle ederek cilt dokusunun onarımında yardımcı olur.
 • Sedef, egzama, iltihap kaynaklı eklem rahatsızlıkları gibi cilt rahatsızlığını tedavi edebilir.
 • Anti-age özelliği nedeniyle yüz bakım ürünlerinde kullanılır.
 • Saç dökülmesi ve saç derisi problemlerinin çözümüne yardımcı olur.

Peki bu kadar çok faydasını gördüğümüz polifenolleri hangi gıdalardan alabiliriz? Polifenol içeren gıdalar nelerdir? Hemen hemen bütün sebze meyvelerin içerisinde bulunur. Kakao, kabuklu yemişlerde, bazı baharatlarda( karanfil, kekik, tarçın), tam tahıllı ürünler, yoğurt, çay, kahve, zeytinyağı, kırmızı şarap vs.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz, her şey kişinin kendisinde bitiyor, doğal yollarla alınması mümkün olan bu antioksidanlar sayesinde kendimize savunma sistemi oluşturabiliriz böylece hastalıklara kolay kolay teslim olmayız. Evet şu bir gerçek ki yaşamımız boyunca sahip olabileceğimiz en değerli şey sağlığımız dolayısıyla bunu kaybetmemek için de yediklerimize, içtiklerimize, yaşantımıza dikkat edelim ve lütfen sağlığın ne denli önemli olduğunun kaybetmeden farkına varalım. Çünkü, sağlığın gittikten sonra dünya senin olsa ne fayda!

Hepinize sağlıklı günler diliyorum…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı