Bilgi

Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 2023


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Powerbank veya diğer bilinen adıyla taşınabilir şarj cihazları telefon, tablet gibi birçok elektronik cihazlarınızı şarj etmeye yarayan portatif pillerdir. Yapısında yer alan piller şarj edeceğiniz cihazın pillerinden bir farkı yoktur. Temel olarak aynı teknolojik üründürler.

Bir powerbank cihazı satın almak istediğinizde hemen hemen birçok kişinin baktığı ilk özellik kuşkusuz mAh değeri oluyor. Aslında bu yeterli bir bilgi değildir. Piyasada bulunan birçok powerbank cihazının etiketindeki mAh değerinin gerçek mAh değerini belirtmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi korsan -kopya/replika- ürünlerden bahsetmiyorum bile. Bir powerbank cihazı için gerçek çıkış gücü (12700 mAh gibi) ve maksimum çıkış gücü (5.1V/3.6A gibi) değerler telefonun ne kadar zamanda veya ne kadar hızda şarj edileceğini belirleyen önemli değerlerdir. Bunun için bir powerbank söz konusu olduğunda şu kadar zamanda telefonu şarj eder demek yanlış olacaktır.

Pil gücü veya miliamper saat (mAh) olarak gösterilen kapasite değeri; şarj kapasitesinin kabaca bir göstergesidir. Başka bir ifade ile batarya veya pillerin bir defada toplamda ne kadar enerji depolayacağına dair bilgi vermektedir. Bu değer ne kadar yüksek olursa powerbank bataryası bitmeden telefonunuza o kadar fazla güç sağlayabilir. Öneri olarak akıllı telefonunuzu en az iki kez tamamen şarj edebilen bir powerbank almaya dikkat edin. Powerbank cihazları tek şarjda 900 mAh ile 80.000 mAh üzerine kadar güç depolayabilir. En yeni akıllı telefonların çoğunda yaklaşık 3000 mAh pil bulunur. 10.000 mAh gücündeki bir powerbank, akıllı telefonu üç defaya kadar ve 20.000 mAh gücündeki bir powerbank cihazı ise dört defadan fazla şarj edebilmektedir.

Örneğin; akıllı telefonunuz 3000 mAh ise 10.000 mAh değerine ki bir powerbank cihazı ile yaklaşık üç kez tam olarak şarj edebilirsiniz anlamı çıkar. Basit bir şekilde Powerbank mAh değerini, telefonun mAh değerine böldüğümüzde ve belirli bir enerji kaybını hesaba kattığımızda kaç kez şarj edileceğini yaklaşık olarak bulabilirsiniz.

Genel olarak yüksek mAh değerine sahip olan bataryalar, daha büyük, ağır ve/veya kalın olurlar. Bu durum powerbank cihazları içinde geçerlidir.

Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Şimdi size kısaca powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vermeye çalışayım.

1– Pil Gücü (mAh): Miliamper saat (mAh) olarak gösterilen kapasite değeri, şarj kapasitesinin kabaca bir göstergesidir. Yani aslında bu değer, pillerin bir defada toplamda ne kadar enerji depolayacağına dair bilgi verir. Bu değer ne kadar yüksek olursa powerbank bataryası bitmeden telefonunuza o kadar fazla güç sağlayabilir. Tavsiye olarak akıllı telefonunuzu en az iki kez tamamen şarj edebilen bir powerbank almanız önerilir.

2– Çıkış Gücü (Amper): Bu çok ince bir detay aslında ve birçok kişi bu özelliğe dikkat etmeden powerbank cihazı satın alıyor. Unutmayın powerbank cihazının çıkış gücü ne kadar yüksek olursa telefonuz o derece daha hızlı bir sürede şarj olacaktır. Örneğin; 3.6A, 2A’ya göre daha hızlı şarj edecektir. Normal bir powerbank cihazının amper değeri 1 A ile 3,5 A arasındadır. Amper değeri ne kadar yüksek olursa, powerbank cihazlarınızı o kadar hızlı şarj edebilirsiniz.

3– Çıkış USB Sayısı: Powerbank üzerindeki çıkış USB port sayısı ne kadar fazla olursa aynı anda o kadar cihaz şarj edebilirsiniz anlamına gelecektir. Bu nedenle önerimiz en az 2 USB portu bulunan bir powerbank tercih etmenizdir. Böylece arkadaşınız veya tanıdığınızın yanında telefonuna uygun şarj kablosu varsa aynı anda cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Çoğu powerbank, tüm bağlantı noktalarında Hızlı Şarj (QC) işleviyle donatılmamıştır. Yalnızca tek bir USB bağlantı noktası hızlı şarj özelliğinde olabilir. Buna dikkat etmenizde fayda var.

4– Giriş Port Sayısı: Genel olarak powerbank cihazını şarj etmek için kullandığımız giriş portudur. Bu daha çok Micro USB, Type-C ve Lightning şeklinde olabiliyor. Powerbank üzerinde birden fazla farklı tipte giriş portları bulunabilir. Telefonunuzun şarj kablosu hangi tipteyse o tipte giriş porta sahip bir powerbank almanızı öneriyoruz. Böyle tek kablo ile hem powerbak cihazını şarj edebilir hem de telefonunuzu powerbank veya şarj adaptörü ile şarj edebilirsiniz.

5– Şarj Durum Göstergesi: Mümkünse satın almak istediğiniz powerbank cihazının batarya durumunu gösteren LED ışıklandırmalar veya bilgi ekran bulunsun. Böylece cihazda ne kadar enerji kaldığını görebilirsiniz. Bazıları sadece ışıklı olabildiği gibi bazılarında sayısal yüzde olarak dolum miktarını göstermektedir.

6– Boyut ve Ağırlık: Boyut ve ağırlık genellikle mAh kapasitesi ile artar. 20.000 mAh‘lik bir model kullanışlı bir seçenek gibi görünse de cebiniz veya çantanız için çok büyük olabilir. Telefonunuzu bir günlük müzik festivalinde, piknikte veya dışarıda bir gece geçirirken şarj etmek istiyorsanız, en az 6000–10.000 mAh olan cep boyutunda bir modele bakın. Sizi birkaç günlüğüne güçten uzaklaştıran yürüyüşler gibi diğer durumlar daha büyük modeller gerektirebilir, ancak bu tipte cihazlar genellikle çoğu cep için oldukça büyüktür.

7– Şekil ve Stil: Powerbank cihazını bir çantada taşımayı planlıyorsanız, bu çok fazla sorun değil. Ancak garip şekiller ve hacimli tasarımlar cebiniz için rahatsız edici olabilir. Önerimiz bir akıllı telefona benzer boyut ve şekle sahip veya elde taşımaya uygun bir tane ürün almaya çalışın.

8– Kablosuz Powerbank: Az sayıda powerbank modeli akıllı telefonunuzu yakınına yerleştirerek kablosuz olarak şarj etmenizi sağlar. Bunun çalışması için telefonunuzun kablosuz şarjı özelliğini desteklemesi gerekir.

9– Kaliteli Cihazlar Satın Alın: Korsan/kopya ürünler satın almayın. Ne olur ne olmaz. Bazıları yangın, patlama gibi tehlikeli olayların meydana gelmesine neden olabiliyor.  Her zaman üç kuruş fazla olsun kaliteli olsun mantığı ile hareket edin.

10– Uyumluluk: Bazı modeller sadece belirli cihazları destekliyor. Bu nedenle özellikle satın alacağınız ürün için iPhone veya LG, Xioami, Samsung gibi android cihazlar için uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Diyelim iPhone için alacaksınız o zaman Lightning – USB Kablosu destekli olup olmadığını kontrol edin. Powerbanklar sadece telefonlar için değil tablet, tablet bilgisayar, mac, mp3 çalarlar, bluetooth kulaklıklar gibi cihazlar içinde kullanılabildiğini unutmayın.

11– Güvenlik: Yüksek ısı, yüksek akım, kısa devre koruma sistemleri ile otomatik şarj koruma, şarj doldu uyarısı, PTC koruma sistemi, enerji kaybı koruma sistemi gibi özelliklerin olması powerbank cihazınızı daha da güvenli hale getirecektir.

12– Fiyat: Genel olarak piyasada 150 TL’den başlayarak 3.000 TL’ye kadar powerbank bulabilmeniz mümkün. İdeal olarak powerbank cihazlarının 200-250 TL aralığında olduklarını belirtelim.

13– Bağlantı Noktaları: Bir powerbank cihazı üzerinde çeşitli giriş-çıkış portları bulunur. Giriş portları powerbank cihazını şarj etmek için kullanılırken; çıkış portları ise bu enerjiyi telefon, tablet gibi cihazlarınızı şarj etmek için kullanılır. Daha basit bir ifade ile ürün açıklamasında Output (Çıkış) yazıyorsa bu bağlantı noktasını kullanarak telefon, tablet gibi cihazlarınızı şarj edebilirsiniz demektir. Eğer Input (Giriş) yazıyorsa bu bağlantı noktasını kullanarak powerbank cihazınızı şarj edebilirsiniz demektir. Hem Output (Çıkış) hem de Input (Giriş) bilgisi varsa bu bağlantı noktasını kullanarak telefon, tablet gibi cihazlarınızı şarj edebileceğiniz gibi powerbank cihazınızı da şarj edebilirsiniz demektir.

USB-A (Çıkış Portu): Bu bağlantı noktası, klasik USB kablosu için tasarlanmıştır. Telefonunuzun veya cihazınızın USB port tarafını buraya bağlayarak cihazlarınızın şarj işlemini yapıyorsunuz.

–  Micro-USB, Lightning ve USB Type-C (Giriş Portu): Bu bağlantı noktası ile powerbank cihazını şarj etmek için kullanabilirsiniz.

USB Type C (Giriş/Çıkış Portu): Bu USB’deki en son standarttır ve çoğu yeni nesil Android telefonda kullanılır. Bahsettiğimiz diğer soketlerden farklı olarak USB-C tipi hem giriş hem de çıkış portu olarak kullanılabilir. (Dikkat, kullanılabilir.) (USB Type-C, USB-C ve Type-C aynı bağlantı noktasıdır.)

14– Xiaomi Powerbank: Şu anda piyasada en çok tercih edilen ve dünyada kabul görmüş marka Xiaomi. Alternatif markalara bakabilirsiniz ancak ilk tercihinizin bu yönde olması sizin -öneri olarak- için bir avantaj. Özellikle bu markadan aldığınız ürünü buradaki (tıkla) bağlantıyı tıklayarak orijinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Xiaomi dışında adından çoksa söz ettiren S-Link, Samsung, Duracell, Siemens, Ttec, Romoss, Codegen, TP-Link, Sony gibi modellerde bulunuyor. Bunları da incelemenizde fayda var diye düşünüyorum.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı