Bilgi

Google Chrome “Hay aksi!” Hatası Nasıl Çözülür?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlerle birlikte Google Chrome tarayıcısında hay aksi sorunu çözümü nedir? bundan kısaca bahsedeceğiz. Google Chrome da bir internet sitesine girmeye çalıştığınız zaman karşınıza hay aksi! Bu Web sayfasını görüntülerken bir hata oluştu hatası mı geliyor? Aşağıdaki videomuz da ki işlemlerle birlikte Google Chrome Hay Aksi hatası çözümü hakkında bilgi sahibi olabilir ve Google Chrome bu web sayfasını görüntülerken bir hata oluştu sorununu çözebilirsiniz.

Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda Chrome internet tarayıcısından herhangi bir internet sayfasına ulaşılmak istendiğinde, sürekli  “Hay aksi! Bu web sayfasını görüntülerken bir hata oluştu” mesajı ile karşılaşmak can sıkıcı olabilir. Bu haftaki “Google Chrome “Hay Aksi!” Hatası Nasıl Çözülür?” konulu yazımda, Google Chrome tarayıcısında oluşabilen “Hay Aksi”  sorununun nedenleri ve çözümü üzerinde duracağım.

Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda, Google Chrome internet tarayıcısı güncelleme aldığında, makineden bulunan antivirüs uygulaması ile internet tarayıcısı uyuşmazlığı nedeniyle internet bağlantısında sorunlar ile karşılaşılabiliyor. Güncelleme almış Google Chrome ile bazı antivirüs uygulamalarının eski sürümleri arasındaki uyumsuzluk nedeniyle bu sorun oluşabiliyor. Sorun oluştuğunda Chrome’un herhangi bir özelliğini değiştirmek mümkün olmuyor. Daha doğrusu Chrome’un ayarlarına bile ulaşılamıyor. Sorunun yaşandığında bilgisayarda Google chrome’u kaldırıp yeniden kurmak da çözüm sağlamıyor.

Google Chrome “Hay Aksi!” Hatasının Çözümü

Google Chrome’da “Hay Aksi!” sorununa bilgisayardaki antivirüs uygulamalarının neden olabildiğini daha önce söylemiştim. Bu hataya Chrome ile bazı antivirüs uygulamalarının eski sürümleri arasında bilinen bir uyumsuzlukla ilişkili bir yazılım kodu hatasının neden olduğu yönünde internete bilgiler bulunuyor. Eğer bir kurumda bu sorunu yaşıyorsanız, kurum IT birimini bu konuda bilgilendirmelisiniz. Kurum IT biriminin merkezi olarak bilgisayarlardaki antivirüs yazılımlarını güncellemesi veya bilgisayarların kayıt defterinde değişiklik yapması gerekebiliyor.

“Hay Aksi!” Sorunu Nasıl Çözülür?

Diğer taraftan, eğer bu sorunu kendi kişisel bilgisayarınızda yaşıyorsanız yine bilgisayarınızın kayıt defterinde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Google Chrome’daki “Hay Aksi!” sorununu çözmek için öncelikle klavyeden Windows+R tuşlarına basılarak gelen “Çalıştır” penceresinden “cmd” yazılarak komut satırına geçiş yapılır. Bilgisayarda kayıt defterinde değişiklik yapılabilmesi için bilgisayarda yönetici olmak ya da cmd komut penceresini yönetici modunda açmak gerekiyor.

Çözüm

Yönetici modunda açılan komut satırında,

REG ADD “HKLM\Software\Policies\Google\Chrome” /v RendererCodeIntegrityEnabled /t REG_DWORD /d 0

komutu çalıştırıldığında Google Chrome’daki “Hay Aksi!” sorunu çözülmüş oluyor.

Bu komut bilgisayardaki kayıt defterinin HKLM\Software\Policies\Google\Chrome bölümüne RendererCodeIntegrityEnabled kaydı oluşturuyor. Bu kaydın altına da değeri 0 olan bir REG_DWORD oluşturuluyor. Kayıt defterindeki RendererCodeIntegrityEnabled değeri; bilgisayardaki antivirüs yazılımı ile chrome tarayıcı arasındaki uyumsuzluğu tetikleyen ek korumayı devre dışı bırakıyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı