Bilgi

SAR Değeri Hakkında Bilinmeyenler!


Bir cep telefonu satın alınırken neredeyse hiç dikkat edilmeyen ancak “ilk dikkat edilmesi gereken” en önemli özelliklerden bir tanesi SAR Değeridir. Bu değer kullandığınız cep telefonunun sağlığınıza etki edeceği bir zararın göstergesidir. SAR diğer adıyla Özgül Soğurma/Emilim Oranı bir cep telefonu kullanırken bir kafa veya vücut tarafından emilen radyasyon miktarının bir göstergesidir. Kafa veya vücut içinde emilen fazla radyasyon miktarı arttığında SAR değeri artar.

SAR değeri bir kişinin belirli bir zamanda  bir cep telefonu kullanırken açıkta kalan doku kütlesinin birim kütle başına emilen maksimum enerji ölçüsüdür. SAR değerleri genellikle 1 gram -10 gram doku yada kilogram başına (W / kg)  cinsinden ifade edilir.

Avrupa’da maruz kalma ana hatları için Avrupa Konseyi Tavsiye 519/1999 / EC sayılı İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma (ICNIRP Kuralları 1998) Uluslararası Komisyonu tarafından yapılan öneriler kabul etmiştir. ABD, FCC, Federal İletişim Komisyonu ABD’de satılan tüm telefonlar yerine getirmesi gereken radyo frekansı güvenlik kurallarına ayarlar. Güncel referans standartlar ve limitler aşağıdaki gibidir.

uluslararası sar değeri

Özellikle kaçak telefon kullanan veya bilinçsizce telefon tercih eden kişilerin SAR değerlerine azami oranda dikkat etmesinde fayda var. Lakin geri dönüşü olmayan hastalıklara/rahatsızlıklara neden olabileceği açıktır. Özellikle baz istasyonlarının yaygınlaşması ve cep telefonu kullanım oranlarının artması ile beraber günümüzde zararlı elektromanyetik alanlarda bulunma oranıda artmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı