Bilgi

En Yüksek ve En Düşük Radyasyona (SAR) Sahip Telefonlar


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere kısaca sar değeri yada başka bir ifade ile radyasyon değeri en düşük cep telefonları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bir çoğumuz cep telefonu almak istediğimizde fiyat ve temel özelliklerine dikkat ederek satın alırız. Neredeyse hiç kimse de (çok azımız dışında) “yahu bunun birde sar değerine bakayım”  düşüncesi oluşmaz. Günümüzde neredeyse vücudumuzun bir parçası haline gelen cep telefonunun en önemli özelliği olan sar değerine bakmayı pek düşünmeyiz.

Bir İsrail kuruluşu olan “Weizmann Bilim Enstitüsü” (Weizmann Institute of Science)  yaptığı araştırmalar sonucunda bazı cep telefonu modellerinin ciddi anlamda vücudumuza zarar verebileceği yönünde uyarıları bulunuyor. Aslında zararın kökenine baktığımızda mobil aygıtların yaymış olduğu elektromanyetik alan veya farklı bir ifade ile sar değeri olduğunu görüyoruz.

Peki nedir bu SAR değeri. SAR (Specific Absorption Rate), radyo frekans (RF) elektromanyetik alana maruz kalındığında beden tarafından soğurulan enerji oranının bir ölçüsüdür. Birim doku kütlesi başına soğurulan güç olarak tanımlanır ve birimi W/kg’dır. SAR değerini tanımlayacak olursak; Vücudun 1 kg’ının sıcaklığını 1°C yükselten elektromanyetik enerji miktarıdır. (ICNIRP: SAR= 4 Watt/kg). Bu değerin 10’da 1’i meslekleri gereği elektromanyetik alanlara maruz kalanlar için limit kabul edilmiştir (0.4 W/kg).

Amerika Birleşik Devletleri: Federal İleşitim Komisyonu (FCC), satılan telefonların 1 gramlık doku üzerinde 1.6 W/kg veya daha az SAR düzeyine sahip olmasını gerektirmektedir.

Avrupa Birliği: AB içinde SAR sınırlarını IEC standartlarını takip ederek CENELEC belirlemektedir. Cep telefonları ve diğer elle tutulan cihazlar için SAR sınırı ortalama 10 g doku üzerinde 2 W/kg olarak belirlenmiştir (IEC 62209-1).

ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection)’nin GSM mobil telefonlar için 10 gr’lık kütle başına belirlemiş olduğu limit SAR değeri 2 W/kg’dır.

En Düşük Radyasyona (SAR) Sahip Telefonlar

En Yüksek Radyasyona (SAR) Sahip Telefonlar

Apple iPhone Cep Telefonları SAR Değerleri

Samsun Galaxy Cep Telefonları SAR Değerleri

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu konuda araştırma ve inceleme yapmış olan Radyasyon Onkolojisi Tıbbi Radyofizik Uzmanı A.Hikmet Eriş cep telefonlarını en efektif nasıl kullanabiliriz sorusuna karşılık önerilerini şöyle sıraladı:

Cep telefonları hayatımızı kolaylaştıran aygıtlarından biridir. Ancak bir çok şeyde olduğu gibi ölçüyü kaçırmamak gerekir. Cep telefonları ile ilgili önerimiz şöyle olacaktır.

1- Görüşmeler 2 dakikayı en fazla 5 dakikayı geçmesin. Geçerse evde sabit kablolu telefon kullanılmalıdır.

2- Zararı sıfırlamak istiyorsak oturarak kablolu kulaklık kullanılmalıdır.

3- İşyerinde iseniz ve kulaklık yoksa speakerdan (hoparlörden) konuşulmalıdır.

4- Otomobilde küçük kapalı ortamlarda EMD(ElektroManyetik Dalgalar) dalgalarından dolayı saçılma olacağından, koordinat sürekli değişeceğinden zarar çok daha fazla olacaktır. Bu durumlarda otomobil park edilip konuşulmalı. EMD Dalgaları beyni etkilediğinden kontrol zayıflar kaza olabilir.

5- Yeni doğmuş bebeklerin yanında cihaz bırakılmamalı, çocuklara telefon kullandırılmamalıdr.

6- Sar değeri (SAR) her telefonun kullanma klavuzunda yazar. Birin altındakiler tercih edilmelidir.

7- Telefon kritik bölgelerde, kalpten dolayı sol üst cepte ve gonadlara yakın taşınmamalı. Çantada veya elde tutulmalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı