Bilgi

SAR Değeri Nedir?


SAR (Specific Absoration Rate) yani “Özgül Soğurma Değeri” radyo frekans elektromanyetik alanına maruz kalan vücut tarafından soğurulan/emilen enerji miktarıdır. Bu enerji miktarına kısaca SAR Değeri denir. Bu değer daha çok cep telefonları için kullanılır. Genellikle telefonunuzun vücudunuzu etkileyecek Radyoaktif Enerji miktarını anlamak için kullanılır.

electromagnetic-radiation

SAR birim doku kütlesi başına soğurulan güç olarak tanımlanır ve birimi W/kg‘dır.

SAR Değeri cep telefonları için olmazsa olmaz değerlerdendir. Üretilen herhangi bir cep telefonu Uluslararası standartlara göre belirlenmiş SAR aralığına sahip olmalıdır.

Bazı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar kafaya veya vücudun bir alanına etki eden taşınabilir cihazlar tarafından üretilen RF enerjilerine maruz kalma güvenlik sınırları tanımlamışlardır.

Avrupa Birliği: Avrupa Birliğine üye ülkelerin sınırları içerisinde SAR sınırlarını  IEC standartlarını takip ederek CENELEC belirlemektedir. Taşınabilir cihazlar için SAR sınırı ortalama 10 g doku üzerinde 2 W/kg olarak açıklanmıştır.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri): Federal İleşitim Komisyonu (FCC) ABD’de satılacak bir telefonun 1 gramlık doku üzerinde 1.6 W/kg veya daha az SAR düzeyine sahip olmasını şart koşmaktadır.

SAR değeri kafa veya bedenin herhangi bir alanı için ayrı ayrı değerlendirilir. Özellikle uzmanlar bir telefon için SAR değerinin 1.0 W/kg ve altında olmasının sağlık açısında uygun olacağı görüşündeler. Özellikle 2.0 W/kg ve üzerindeki değerler insan vücudu için oldukça zararlı olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu nedenle özellikle uyku veya dinlenme esnasında cep telefonundan uzak kalmakta fayda var. Ayrıca uzun görüşmelereden kaçınmalı, wifi/mobil ağ kullanılmadığında kapatılmalıdır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. amin

    10 Nisan 2016 at 11:51

    sevdim sızı

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı