Bilgi

Seat Ibiza 1.4 Sport Tourer İnceleme ve Yorum


Seat Ibiza 1.4 Sport Tourer otomobili yaklaşık 17.000 km kullandım. Kullandığım otomobil 2015 Style modeldi ve LPG’siz kullandım. Bu aracı 8.000 km’de 39.500 TL’ye satın aldım ardından 24.000 km’de iken 39.750’ye sattım.

Seat Ibiza 1.4 Sport Tourer Style’in normal Seat Ibiza 1.4 Style kasadan tek farkı uzunluğu. Diğer bütün özellikleri neredeyse aynı. Tipik aile aracı isteyenler için olabildiğince ideal. Kasa başta dediğim gibi biraz uzun olmasından dolayı bagaj iç hacmi standart kasa ibizalara göre daha büyük.

Yakıt tasarrufuna gelince. Aracın teknik özelliklerinde belirtilen yakıt yakma değerlerini yakalamak çok zor. Özellikle şehir içinde eğer bol dur-kalk ve ışık seçeneği olan yollarda kullanacaksanız yakıt yakma eğiliminin artacağını belirtmemde fayda var. Özellikle agresif sürücülerin bu tip düz 1.4 motorları kullanırken daha sakin ve belirtilen devirlerde kullanması tavsiye edilir. Aksi halde cebinizi ziyadesiyle yakacaktır. Aynı şekilde şehir dışında teknik özelliklerinde belirtilen fabrikasyon değerleri olan 4.7 litre’yi yakalamak çok zor. Ancak buna yakın değerler elde etmek için aracı 90-100 hızla kullanmak gerekiyor ki buda özellikle otobanda yürümek gibi bir anlama geliyor. Araç düz atmosferik motora sahip olduğundan LPG uyumlu oluyor. Dilediğiniz bir servisten LPG taktırarak daha uygun bir yakıt yakma değeri elde edebilirsiniz. Ancak başta dediğim gibi bu araç benzinli bir araç ve 1.4 motora sahip. Haliyle bu aracı satın alacak olanlardan yakıt konusunu problem edenler LPG’ye yönelmeleri yada farklı bir araç seçeneğine bakmalarını tavsiye ediyorum.

Araç fiziksel olarak daha büyük ve daha sportif bir görünüme sahip. Aracın uzun olması daha uzun eşyaların özellikle katlanabilir arka koltuklardan dolayı sığdığını görebilirsiniz. 430 Litrelik bagaj iç hacmi standart olarak yeterli düzeyde bir alan sağlıyor. Zaten aracın uzunluğu sadece bagaja yansımış diyebilirim. İç hacimdeki alan, konfor özelliği 1.4 ve diğer eşdeğer ibizalarla aynı. Aracın Station Wagon değilde Station Tourer olmasına dikkat etmişsinizdir. Yani bu tip araçlar daha ağır yük değilde daha büyük hacimde eşya taşımak için tasarlandığını söyleyebilirim. ST/SW Farkı kısaca böyle.

Hız konusuna gelince. Fazla hız yapmamanız standart olarak belirtilen hız değerlerinde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Deneme amaçlı olarak boş bir yolda 198 km hızı gördüm. Daha üst değerlere çıkabilirdim ancak araç yüksek hızlarda çok güven vermediğini hatırlatmam lazım. Yakaladığım hızı tam kapasite yüklü iken yaptım. Aslında bu değerleri araç boş iken yakalamak oldukça riskli diyebilirim. Çünkü araç boş iken belirli bir hıza ulaştığınızda aracın savrulduğunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Özellikle virajlara yüksek hızlarda giriş yaptığınızda bir savurma refleksi gösteriyor. Tabi buda güven hissini azaltıyor.

Araç donanımsal olarak style paket. Yani başlangıç paketine sahip olan özelliklere sahip. Hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, dönüşe duyarlı sis farları, çelik jantlar, lastik basınç sensörü,  yol bilgisayarı gibi istenen özellikleri barındırıyor. Ancak benim sevmediğim en kötü tarafı navigasyon sistemine sahip olmaması. Bi navigasyon sistemi almaya karar verdiğinizde ise 1500 TL’den fazla bir ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bir otomobilde navigasyon sistemi olmazsa olmazlardan diyebilirim. Bu araçta USB girişi vs. bulunmuyor. Ayrıca CD ile dinleyeceğiniz müzikleri ancak track formatında dinleyebildiğiniz için her cd için sınırlı sayıda (yaklaşık 17 adet) müzik yükleyebiliyorsunuz.

Seat Ibiza 1.4 Sport Tourer Volkswagen orijinli bir otomobil. Bildiğiniz üzere Volkswagen grubunun sahip olduğu markalar Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda, Volkswagen Ticari Araç ve Şubat 2008’den bu yana Scania‘dır. Kısaca kalite VW kalitesi.

Bu aracı satın alacakların yakıt yakma konusu dışında pişman olmayacaklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Kullanımı olabildiğince rahat ve konforlu. Koltukların tasarımından tutun da ses sisteminin kalitesine kadar hepsi çok iyi düzeyde.

İbiza’nın en çok tercih edilen serisi 1.4 ile 1.2 TSİ modeli. 1.4 Sport Tourer modeli pek bilinmediğinden yaygın olarak kullanılmıyor. Ayrıca 2016’dan itibaren Sport Tourer dediğimiz ST modelinü üretmeme kararı alındı. Burada bir hatırlatma daha yapalım. Seat Türkiye’de artık atmosferik motor satmıyor. Artık üretilmediğinden mi yoksa farklı bir durum mu var tam bilemiyorum. Bundan sonraki otomobilleri TSI, TDI ve EcoTSI olacak.

1 Yorum

1 Yorum

  1. orhan dinç

    15 Şubat 2019 at 13:51

    merhaba benim aracım 2015 seat ibiza 1.4 sportouer style ,2016 mayıs ayında 14000 km de aldım şu an 42000 km de gayet memnunum , daha önce 2008 palio 1,3 multijet 4 yıl kadar kullandım uzun yolda 5 litre mazot yakıyordu , ibiza sportourer beklentilerim çok üstünde çıktı her yönüyle özellikle 1.4 motor tercih ettim lpg taktıracağım için ama yakıt olarak fabrika verisi olan ( uzun yol ) 4.7 lt. yi görünce lpg den vazgeçtim ( 28.000 km oldu ) hala benzin li olarak kullanmaktayım ,öncelik le belirtmek isterim style paket başlangıç paketi değildir , başlangıç paket referance dir gayet boş dur herşey manuel dir , style paket dolu olan pakettir ,ilave olarak nevigasyon , sunroof , yağmur + far sensörü + elek. katlanan ayna , park senserü style paket e extra olarak ilave edilebilir , bir başka konu da style paket te usb bağlantısı yok ama mp3 cd çalma özelliği vardır , bu paralara kullanmak için model ,km , konfor , özellik , güvenlik , teknoloji , özellikle yol tutuş ( mükemmel ), problemsiz aile aracı olarak ben bulamadım , özellikle de tavsiye ederim

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı