Bilgi

Seat İbiza Nasıl Araba! (Yorum)


Yoldan çevirdiğiniz herhangi bir kişiye SEAT nasıl bir araba? dediğinizde kem-küm, hebele-hübele diyorsa! Ardından şu soruyu sorun! Volkswagen nasıl bir araba? Eğer Wolkswageni övmeye başladıysa mümkünse o kişiyle araba konusunu tamamen kapatıp hiç konuşmayın! En doğrusu bu olacaktır!

Bildiğiniz gibi 1950 yılında kurulmuş olan SEAT ispanya’da bulunan bir İspanyol otomobil üreticisidir ve Instituto Nacional de Industria (INI) tarafından kurulmuştur. SEAT günümüzde tamamıyla Alman Volkswagen Grubu’na bağlıdır. Üretim segmentine baktığımızda daha çok genç ve sportif bir profile sahip bir otomobil üreticisi olarak tanımlayabiliriz. 16 Milyondan fazla araç üretimi ile dünya çapında en çok satılan otomobil markaları arasındadır. Tabi İspanyada en çok satılan ve kullanılan araç markalarından ilkidir. Hatta SEAT’ın model isimlendirmelerine baktığımızda İspanyol şehirleninin isimleri olduğunu görebiliriz. Bakınız:  Leon, Toledo, Altea, Alhambra, Arosa, Ibiza, Cordoba, Malaga, Marbella, Ronda

SEAT modellerinin hemen hemen birçoğu Volkswagen portföyü içinde veya başka markalar tarafından yeniden markalaştırıldığını söyleyebiliriz. Her ne kadar tasarım olarak farklı yapısı olsada ana donanımsal birimler (motor v.s.) Volkswagen olduğunu belirtmekte fayda var. Kısaca siz bir Seat dediğinizde dolaylı olarak Volkswagen demiş oluyorsunuz.

SEAT‘ın Martorell’deki sanayi kompleksi Volkswagen, Audi ve Skoda gibi markalarının Orijinal Yedek Parça Merkezi’ni de barındırmaktadır.  Ayrıca 2011 yılından bu yana Audi Q3 SUV modeli Martorell’de üretimi gerçekleştirilmektedir.

Tercih olarak SEAT ibiza Türkiye’de pek tanınmayan ve bilinmeyen bir marka. Bu nedenle bir çok kişi “aman nasıl satacağım” derdi ile araba alma telaşına girdiğinden uzak duruyor. Halbuki durum sanıldığı gibi böyle değil. SEAT gerçekten de bir çok kişi tarafından tercih edilen ve bilenler tarafından tavsiye edilen bir marka. En çok bilinen markaları ise İbiza ve Leon! Yedek parça problemi olmayan, dayanıklılık -konusunda ülkemizde satılan bir çok markaya göre- en önde olan ve yakıt konusunda olabildiğince makul bir düzeyde olan SEAT’ı tercih etmek için yeterli sebepler olduğunu düşünüyorum.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı