Bilgi

“Seat İbiza” Nasıl Bir Araba?


Bu yazımızda sizlere kısa-öz bir şekilde “Seat İbiza” nasıl bir araba? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.  SEAT Ibiza hepimizin bildiği gibi bir İspanyol otomobil üreticisi olan “SEAT” tarafından 1984 senesinden beri üretilen bir otomobildir. Seat ürettiği otomobillerin modellerine daha çok İspanya’nın şehirlerinin isimlerini kullanmıştır. Örneğin: Ibiza, Cordoba, Leon, Toledo, Altea, Alhambra gibi.  SEAT’ın en çok satan otomobil modeli olan İbiza 30. yılında yaklaşık 5 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır. Tasarımı SEAT tarafından Italdesign, Karmann ve Porsche gibi ünlü firmalarla işbirliği ile yapılmış olsa da, bağımsız bir şirket olarak SEAT tarafından geliştirilen ilk otomobil olarak 1984 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapıldı.

İkinci nesilden itibaren SEAT, Alman otomobil endüstri firması Volkswagen Grubu’nun bir parçası oldu ve SEAT model aralığının geri kalanıyla birlikte Ibiza’nın sonraki nesilleri Volkswagen Grubu platformları, parçaları ve teknolojisiyle üretildi. Toplamda Ibiza’nın “dört nesli” bulunmaktadır.

Ibiza’nın üç ya da beş kapılı hatchback modelleri mevcuttur ve 1993 ve 2008 arasında sedan, coupe, station versiyonlar SEAT Córdoba olarak satılmıştır. 2010 yılında Ibıza ST adında bir station versiyonu piyasaya sürüldü.

2015 yılında ikinci kere makyajlanarak teknolojik, güvenlik ve konfor anlamında geliştirilmiştir.

Ülkemizde İbiza’nın daha çok 1.2 TSI, 1.4, 1.4 TDI, 1.4 TSI Sport Coupe ve 1.6 motorlarına sahip araçlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı