Haber

Seçmen Kağıdımı Kaybettim, Oy Kullanabilir miyim? Seçmen Kağıdını Kaybetmenin Cezası Var mı?


Bu yazımızda Seçmen kağıdı olmadan kaybolursa oy kullanılır mı? Seçmen kağıdımı kaybettim, nereden nasıl alabilirim? Seçmen kağıdı gelmeyenler oy kullanabilir mi? Seçmen kağıdı olmadan oy verebilir miyim? Seçmen kağıdı gelmeyenler nasıl oy kullanacak? Seçmen kağıdı almaya gerek var mı? Seçmen kağıdı yoksa ne yapmalı? gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Seçmen Kağıtlarını Kaybedenler Oy Kullanabilir Mi?

Evet seçmen kağıdı olmayanlar, seçmen kağıtlarını herhangi bir nedenle kaybedenler eski veya yeni nüfus cüzdanlarını getirmeleri halinde oy kullanabilirler. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlarımız seçim günü kimlikleri ile beraber sandıklarına giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirebilirler. Seçmen kağıdı oy kullanacak adayların nerede oy kullanacaklarını gösteren bir belgedir. Ancak seçmen kağıdınızı kaybettiğiniz zaman nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Seçmen kağıdınızı kaybetmenizinde bir cezası yoktur.

Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Nerede Oy Kullanacağım?

Sadece Kayıtlı Olduğunuz Sandıklarda Oy Kullanabilirsiniz.

Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer almaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; Seçmen Portalıe-Devlet kapısı veya Mobil Uygulamadan kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Seçmen Kağıdı Sorgulamak İçin: Tıkla

Yüksek Seçim Kurulu Üzerinden Seçmen Kağıdı Sorgulamak İçin: Tıkla

Seçmen Kağıdımı Kaybettim, Oy Kullanabilir miyim? Seçmen Kağıdını Kaybetmenin Cezası Var mı?

Seçmen kağıdını kaybetmek veya alamamak, oy kullanmaya engel değildir. Seçmen kağıdının bulundurulması zorunlu değildir. Seçmenlerin oy verme günü, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecektir.

Seçmen kağıdını kaybetmek veya alamamak, herhangi bir cezai yaptırım gerektirmez. Seçmen kağıdının kaybolması veya ulaşmamasının bir cezası yoktur. Ancak seçmen kağıdınız yoksa eğer nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için e-Devlet sistemindeki “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden sorgulama yaparak seçmen bilgi kağıdının dökümünü alabilirsiniz. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinden veya çağrı merkezinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? sorusu ile ilgili bu makaleyi umarım faydalı bulmuşsunuzdur. Oy verme hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı