Bilgi

Seçmen Kağıdı Olmadan Oy Kullanılır mı? (2017)


Bu yazımızda Seçmen kağıdı olmadan kaybolursa oy kullanılır mı? Seçmen kağıdımı kaybettim, nereden nasıl alabilirim? Seçmen kağıdı gelmeyenler oy kullanabilir mi? Seçmen kağıdı olmadan oy verebilir miyim? Seçmen kağıdı gelmeyenler nasıl oy kullanacak? Seçmen kağıdı almaya gerek var mı? Seçmen kağıdı yoksa ne yapmalı? gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Seçmen Kağıtlarını Kaybedenler Oy Kullanabilir mi?

Evet seçmen kağıdı olmayanlar, seçmen kağıtlarını herhangi bir nedenle kaybedenler nüfus cüzdanlarını getirmeleri halinde oy kullanabilirler. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlarımız seçim günü kimlikleri ile beraber sandıklarına giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirebilirler. Seçmen kağıdı oy kullanacak adayların nerede oy kullanacaklarını gösteren bir belgedir. Ancak seçmen kağıdınızı kaybettiğiniz zaman nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. 

Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Nerede Oy Kullanacağım?

Sadece Kayıtlı Olduğunuz Sandıklarda Oy Kullanabilirsiniz.

Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer almaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; Seçmen Portalı, e-Devlet kapısı veya Mobil Uygulamadan kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı