Haber

Seçmen Kağıdı Olmadan Oy Kullanılır Mı?


Seçmen kağıdı, seçimlerde nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağını gösteren bir belgedir. Seçmen kağıdı, seçim takviminde belirlenen tarihler arasında, ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere dağıtılır. Seçmen kağıdı kendisine ulaşmayan veya kaybeden seçmenler, kayıtlı oldukları il veya ilçe nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni bir seçmen kağıdı alabilirler.

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanmak mümkün müdür? Bu sorunun cevabı evettir. Seçmen kağıdı sadece adayların nerede oy kullanacaklarını gösteren bir belgedir. Seçmen kağıdının bulundurulması zorunlu değildir. Seçmenlerin oy verme günü, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecektir.

Seçmen kağıdınız yoksa eğer nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için e-Devlet sistemindeki “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden sorgulama yaparak seçmen bilgi kağıdının dökümünü alabilirsiniz. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu‘nun (YSK) internet sitesinden veya çağrı merkezinden de sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Seçmen Kağıdı Sorgulamak İçin: Tıkla

Yüksek Seçim Kurulu Üzerinden Seçmen Kağıdı Sorgulamak İçin: Tıkla

Seçmen Kağıdımı Kaybettim, Oy Kullanabilir miyim? Seçmen Kağıdını Kaybetmenin Cezası Var mı?

Seçmen kağıdını kaybetmek veya alamamak, oy kullanmaya engel değildir. Seçmen kağıdının bulundurulması zorunlu değildir. Seçmenlerin oy verme günü, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecektir.

Seçmen kağıdını kaybetmek veya alamamak, herhangi bir cezai yaptırım gerektirmez. Seçmen kağıdının kaybolması veya ulaşmamasının bir cezası yoktur. Ancak seçmen kağıdınız yoksa eğer nerede oy kullanacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için e-Devlet sistemindeki “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden sorgulama yaparak seçmen bilgi kağıdının dökümünü alabilirsiniz. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinden veya çağrı merkezinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? sorusu ile ilgili bu makaleyi umarım faydalı bulmuşsunuzdur. Oy verme hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı