Bilgi

Silecek Suyu Donması ve Çözümü


Havalar soğumaya başladığı anda bir çok araç sürücüsünün başına gelen “silecek suyu donması” konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Aslında silecek suyunun donması sıklıkla yaşanan bir durum. Özellikle 0 (sıfır) derecenin altına düşen hava sıcaklıklarında arabalarda silecek suyunun donması yani silecekleri çalıştırdığınızda su püskürtmemesi hadisesi sıklıkla yaşanan bir durum. Bu durumda panik etmenizde hiç gerek yok.

Motor uzun bir sürece çalıştırdığında otomatik olarak borucuklarda veya su haznesinde meydana gelen donma çözülmeye başlayacaktır. Bu durumda iki de bir silecek suyunu püskürtmeye çalışmamanız en doğrusu. Buna bağlı olarak sileceklerde çalışmama söz konusu ise mekanik bir arıza olduğu düşünülmelidir. Ancak sadece silecek suyunun püskürtmemesi durumu varsa donma olduğu akla getirilmelidir.

Arabayı uzunca bir süre çalıştırıp ısınmasını sağlamanız lazım. Ardından muhtemelen silecek suyu çalışacaktır. Ancak başta dediğim gibi çalıştırmaya zorlamamanız daha hayırlısı.

Bu durumun önüne geçebilmek için hazır antifirizli cam su alabileceğiniz gibi camsil gibi sularda kullanabilirsiniz. Ancak bunun dışında kullanacağınız deterjan vs zarar verme ve tıkama olaylarını yaşatabileceğini unutmayınız. Camsil kullanacaksanız yaklaşık 4/1 veya daha az oranda koymanız gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı