Bilgi

Sis Farları Nasıl ve Nerelerde Kullanılmalıdır?


Karayolları Trafik Kanunu’nun Işıkların kullanılması başlığı altındaki 64 üncü maddesi; (a) bendinin ikinci paragrafında; Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılması zorunludur. Aynı şekilde kanunun 64 üncü maddesi; (b) bendinin birinci paragrafında: “Gece sis ışıklarının; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması yasaktır” denilmektedir.

 Aynı Kanuna bağlı Yönetmeliğin Araçların Işıklandırılması başlığı altındaki 126. maddesinde; “Karayollarında trafiğe çıkan bütün araçların 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterildiği şekilde ışık donanımı bulundurmaları ve bunları geceleri veya sis, kar, şiddetli yağmur ve yeterli derecede aydınlatılmamış tünel gibi görüşün yetersiz olduğu yer, zaman ve hallerde yakmaları mecburidir” denilmektedir. 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterilenler dışında, ışık ve yansıtıcı bulundurulması ve kullanılması yasaktır” hükümleri mevcuttur.

Araçlarda kullanılan uzun ve kısa huzmeli farlarda istenen standart değerler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte belirlenmiştir. Standartlar gereğince far içi aydınlatma elamanları olan ampul, reflektör ve lens bir bütün olup, herhangi birinin değiştirilmesi halinde aydınlatma değerleri bozulmaktadır. Araçlarda daha güçlü ampuller kullanılması özellikle karşı yönden gelen araç sürücülerini rahatsız ederek, tehlikeli durumların oluşmasına neden olmaktadır. Araçlara sonradan takılan farların tip onayı alınmış ilk haliyle uyumlu olması, diğer bir deyişle farların üzerinde (E) veya (e) işareti bulunması gerekmektedir. Araçlara sonradan takılan uygunsuz farlarla ilgili 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Işıkların kullanılması başlıklı 64/1b-5 maddesinde “Yönetmelikte belirlenecek esaslara aykırı olarak ışık takılması ve kullanılması yasaktır.” hükmü mevcuttur.

Kaynak: http://www.trafik.gov.tr/

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top