Bilgi

Skoda Superb ile VW Passat Karşılaştırması


VW Passat ile Skoda Suberb otomobillerinin kıyaslanması birçok yerde rastladığımız konuların başında geliyor. Aslında iki modelde Volkswagen grubuna ait otomobil olmasına karşın tasarım olarak tamamen farklı otomobiller. Donanım olarak ise motor kaputunu açtığınızda ise birbirinin nerdeyse kopyası olduğunu görüyoruz. İkiside D sınıfı segmentinin verdiği cüsse ile kendi sınıfının lider otomobilleri (amiral gemileri) olarak sayabiliriz. Passat’ın daha çok satmasının en büyük nedeni ise VW’nin sahip olduğu pazar payının büyüklüğü olarak gösterebiliriz. Bilindiği üzere Passat dünyada en çok satan D sınıfı otomobiller arasında yer alıyor. VW Passat ile Skoda Suberb, aynı VW motoru kullanan bir yapıya sahip. Bu nedenle karşılaştırma yaparken aynı motor özelliğine sahip araçları kıyaslamak daha mantıklı olacaktır. Birkaç yıl öncesinde aynı motor, aynı model özelliğe sahip Passat ile Suberb arasında belirgin bir fiyat farkı bulunurken, şimdilerde -özellikle ikinci elde- nerdeyse birbirine yakın fiyat seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Tabi bu durum sıfır otomobillerde 20.000 TL ile 50.000 TL ye varan bir fiyat farkına ulaşıyor. Örneğin; 2019 Model Passat 1.6 TDI 120 PS DSG Comfortline 270.000 TL gibi bir fiyat etiketi bulunurken, yakın donanım seçenekleri ile 2019 Model 1.6 TDI SCR 120 PS DSG Style 244.000 TL gibi bir fiyat etiketi bulunuyor.

Passat’ın ülkemizde daha çok tutulmasının nedeni ise çok hızlı bir şekilde alınıp satılabilmesi. Bu nedenle birçok kişi VW Passat ile Skoda Suberb arasında bir tercihte bulunduğunda -eğer bütçesi yeterliyse- doğrudan Passat satın alma yoluna gidiyor. Ancak biraz kısıtlı bütçesi bulunanlar ise alternatif bir seçenek olarak Superb satın aldığını söyleyebiliriz.

Passat ve Superb arasında büyüklük olarak neredeyse milimetre düzeyinde bir fark bulunmasına karşın görünüm olarak Superb sahip olduğu tasarımdan dolayı daha büyük bir hacim olarak algılanmaktadır. Örneğin, uzunluk olarak Passat 4767 mm iken Superb 4861 mm olarak karşımıza çıkıyor. Görüldüğü üzere uzunluk olarak aralarında sadece 9.4 cm (94mm) gibi önemsenmeyecek bir fark bulunuyor. Bu durum diğer ebatlar içinde geçerli. Bagaj hacmine de baktığımızda Passat 586 litre iken Superb 595 litre olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bagaj durumu Passat’ta sedan araçlarda karşılaştığımız bagaj kapı durumu (sadece bagaj kapısı açılma durumu) mevcutken, Superb otomobilde hatchback araçlardaki gibi bagaj kapısı arka camla birlikte tamamen açılıyor. Bu seçenek Superb için kapasiteyi biraz arttırıp daha büyük seçenekteki eşyaların sığmasını sağladığını söyleyebiliriz.

Aynı motor seçeneğinde kıyaslama yaptığımızda, silindir hacmi, beygir, tork, maksimum hız gibi değerler tamamen aynı özelliklere sahip. Yakıt tüketim değerleri de aynı şekilde önemsenmeyecek düzeyde benzer özellikleri bulduruyor.

Kullanıcı yorumlarını dikkate aldığımızda Passat, Superb’ye göre daha fazla rüzgar sesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. D sınıfı gibi büyük bir araçla seyahat ettiğinizde rüzgar sesini duymamak nerdeyse imkansız olsa da Passat ile 120-130 km hızdan sonra rüzgar sesini belirgin bir şekilde duymaya başlıyorsunuz. Ancak Superb için bu durum daha yüksek hızlarda gerçekleşiyor. Rüzgar sesi konusu D sınıfı kullanıcıları tarafından sürekli belirtilen bir şikayet olduğunu söylemekte fayda var.

Standart bir bütçe ve aynı motor seçeneğine sahip alacağınız Passat ile Superb’i karşılaştırdığımızda Superb daha dolu donanım seçenekleri ile karşımıza çıkacaktır. Örneğin; 110.000 TL ile 2016 Model 1.4 TSİ özelliğe sahip bir araç almak istediğinizde bu paraya kilometresi düşük, hasar kayıtsız, temiz Passat 1.4 TSİ Trendline alabiliyorsunuz. Bu trendline modelinde sadece anahtarsız çalıştırma, start-stop, yokuş kalkış desteği, elektronik el freni gibi bazı temel özellikleri barındırıyor. Oysaki aynı paraya 2016 Model Superb aldığınızda yukarıdaki özelliklere ek olarak hız sabitleyici, geniş ekran, far sensörü, yağmur sensörü, katlanır ayna gibi birçok özelliğe sahip Superb alabiliyorsunuz.

Konfor olarak belirgin bir farklılık bulunmasa da VW kullananlar elbette ki Passat’ın daha konforlu olacağını söyleyeceklerdir. Aslında Passat’ın adı bile birçok durumda dikkatleri üzerine çekmeye yetiyor bile. Özellikle işçiliği konusunda Passat daima Superb’in bir tık üzerinde bir malzemeye sahip. Yol tutuş, manevra yeteneği, hızlanma konusunda ise ikisi de birbirine çok yakın araçlar.

Passat yukarıda değindiğimiz üzere ikinci el sektöründe çok hızlı bir şekilde alıp satabileceğiniz bir otomobil. Bugün ilana koyduğunuz aracı birkaç gün içinde satabilirsiniz. Ancak aynı şeyi Superb için pek söyleyemeyiz. Superb otomobilini ben bu aracı almak istiyorum diye kafasına koyanlar gidip alacaktır. Ancak Passat’ta bu durum tam tersine fiyatı uygun olduğunda doğrudan herkesin satın alabileceği bir özelliği bulunuyor. Yapı olarak Passat hemen hemen her kesime hitap eden bir çizgisi bulunuyor. Spor, aile veya bir makam aracı olarak kullanabiliyorken, Suberb’in sahip olduğu spor çizgileri belirli bir kitleye hitap ediyor. Uzun yıllar kullanma fikriniz varsa elbette ki Superb uygun fiyat seçeneği ile düşünmeniz gereken araçlardan, yok benim yarın ne yapacağım belli değil derseniz kesinlikle Passat’tan şaşmayın derim ben.

1- Superb donanım özellikleri ile Passat’a göre daha dolu bir araçtır.

2- Superb’in yalıtım ve gürültü almama özelliği, Passat’a göre daha iyi bir seviyededir.

3- Passat’ın malzeme kalitesi Superb’in daima bir tık üzerindedir.

4- Superb’in iç hacmi, Passat’a göre daha geniş bir alan sağlamaktadır. (Superb= Arabanın Yaylası)

5- Passat’ın sürüş dinamikleri, tepkimesi Superb’e göre daha iyidir.

6- Superb’in marka-model algısı, Passat’a göre daha kötüdür.

7- Passat’tın değer kaybı Superb’ye göre daha düşük düzeydedir.

8- Passat, Superb’ye göre daha hızlı alınıp satılmaktadır.

2 Yorum

2 Yorum

  1. çağlar

    24 Kasım 2019 at 16:07

    içi skoda dışı passat diyor

  2. Emin

    4 Aralık 2021 at 15:29

    Yalıtım kısmını yanlış yazmışsınız Passat’tan Superb’e geçince motor aynı motor olmasına rağmen özellikle dizel motorlarda motor sesini bariz bir şekilde içeri daha fazla aldığını çok net hissediyorsunuz normal sürüşte pek bir fark olmasada araç hareketsiz haldeyken durum böyle zaten stepnenin etrafını ve kaportayı incelerseniz Passat’ın daha çok yalıtılmış olduğunu görmek de mümkün.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı