Bilgi

Telefona Gönderilen Reklam SMS’lerini Şikayet Etme


İzin adınmadan telefonlara gönderilen SMS, e-posta ve sesli mesaj gönderen firmaların yasal yollardan uyarılması ve cezai işlemlerini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Kaza Mağdurları Sosyal Güvenlik ve Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ali Körükçü; “tüketicilerin şikayetlerinin sonuçsuz kalmaması için şikayet formuna mutlaka ‘‘TACİR’’ olmadıklarını belirtmeleri; mesleklerini ve hangi şehirde bulundukları bilgilerini yazmaları gerekmektedir” dedi.

İzinsiz SMS, e-posta ve sesli mesaj gönderen firmalar ile ilgili şikayetleri inceleyen bakanlık yetkililerinin firma savunmalarını dikkate alarak yaptıkları değerlendirmelerde tüketicinin şikayetinin sonuçsuz kaldığı haberleri alınmaktadır.

Peki mağdur olup da şikayette bulunan vatandaş ne yapmalı?

1 Mayıs’ta yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015’de “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik” kapsamındaki yasal hükümler çerçevesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin şikayetlerini internet üzerinden iletebilecekleri bir sistem kurmuştur. Vatandaşlar kolayca kendilerine gelen ‘‘reklam SMS, e-posta ve sesli mesajları’’ şikayet edebilecektir. (http://tiss.gtb.gov.tr/gtb/giris.xhtml)

Öncelikle şikayet formunda ‘gönderenin e-posta adresini, tarihini ve gönderen firma bilgilerini’ eksiksiz ve açık olarak girmeleri; bunların ardından dikkat çekecek şekilde kendilerinin ‘‘TACİR’’ olmadıklarını belirtmeleri; mesleklerini ve hangi şehirde bulundukları bilgilerini muhakkak yazmaları gerektiğidir. Ayrıca tüketici gelen e-postanın ekran görüntüsünü de sisteme girebilecektir.

Kaynak: http://tuketici.org.tr/izinsiz-sms-ve-reklam-gonderimine-dur-diyelim/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı