Bilgi

Tess Gerritsen Kitapları ve Rizzoli and Isles Dizisi Hakkında Merak edilenler


Dünyaca ünlü yazarımızın, oldukça güzel bir hayat hikâyesi var. Gerritsen’in hayatı klasik bir öyküyle başlıyor. Çocukluğunda dedektif olmak isterken ilerleyen yıllarda ailesinin isteği ile doktor oldu. Tıp fakültesi yıllarında aldığı zorlu eğitimin yanında sürekli olarak yazar olmayı hayal etti. İlk kitabını hamilelik iznine çıktığında yazmaya başladı. Hatta anne olmanın ona yaratıcılık hissini verdiğini ve bu hissin romanlarını çok özel kıldığını söylüyor. Tamamen işine ve başarıya aşık bir kadın. İşte başarısının formülü de bu.😊 Şu sıralar İlginç bir taleple karşılaşmış. Türk hayranları ondan İstanbul’da geçen bir roman yazmasını istemiş. Bu istek Geritsen’i oldukça heyecanlandırmış. Köklü tarihi ile İstanbul’da geçen bir roman yazmayı o da çok istiyor. Tess Gerritsen denilince akla gelen o muhteşem serinin ilk kitabı olan Cerrah oldukça akıcı ve heyecan verici bir roman. Kitaplarındaki tıbbi terimler o kadar güzel açıklanıyor ki sade ve anlaşılır olması okuyucu sıkmadan bilgilendiriyor.

Eğer kitabı okurken bir de dizisini izleyeyim derseniz tam size göre bir seri. Bunun için seriden esinlenerek oluşturulan dizi Rizzoli & Isles‘ı takip edebilirsiniz. Dizide Jane Rizzoli ve Dr. Maura Isles, Boston’daki suçlularla elele mücadele ediyor. Boston’daki cinayet masasının tek kadın dedektifi olan Jane ve ölülerle yaşayanlardan daha iyi anlaşan adli tıp uzmanı Maura‘nın suçluları yakalama maceralarını izliyoruz. Jane ve Maura birbirilerine zıt iki kadın karakter olsalar da, eşsiz bir dostluk örneği oluşturuyorlar. Oldukça zeki, başarılı ve işine aşık bu iki kadının farklı davalarda güçlerini birleştirmesiyle katilleri yakalamalarını hayranlıkla izliyoruz.

Roman ve Dizideki Bazı Farklılıklar

Bu bölüm spoiler içerebilir.

Öncelikle kitaplarda hem Rizzoli hem de Isles oldukça aksi, ters ve kendilerine asla laf söyletmeyen karakterler ancak dizide oldukça sempatik ve tatlı görünüyorlar. Bunun yanında kitapta betimlenen fiziksel özelliklerde de farklılıklar var. Mesela Isles kitapta soğuk bir kadın hatta lakabı “ölüler kraliçesi’” bu nedenle kitabı okuyunca İngiliz soğukluğunda bir kadın hayal ediyoruz. Fakat dizide yerinde duramayan çok heyecanlı kıpır kıpır ve tatlı bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Beni ve okuyucuların çoğunu büyük bir hayal kırıklığına uğratan en önemli nokta ise Cerrah ve Çırak ilk bölümde nasıl heba edildiği konusu. Bu kadar devasa bir kitap serisinin Dexter gibi olmasını isterdik. Yani katili hemen öğrenmek istemiyoruz.

Kitap Serisini Hangi Sırayla Okumalıyız?

Bu kısım nereden başlayacağına karar veremeyenler için bir yol haritası olsun . Seriyi okumaya tabiki herşeyin başlangıcı olan Cerrah ile başlamalısınız.

1Cerrah – (2001)

2- Çırak – (2002)

3- Günahkar – (2003)

4- İkiz Bedenler –(2004)

5- Siliniş – (2005)

6- Mefisto Kulübü – (2006)

7Ruh Koleksiyoncusu – (2008)

8- Buz Gibi Soğuk –  (2010)

9- Sessiz Kız – (2011)

10- Sona Kalan – (2012)

11- Diriliş –  (2014)

12- I Know A Secret (2017) (Türkçeye çevrilmedi)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı