Bilgi

4.5G Nedir?


Nisan saat 00.00 dan sonra Türkiye’de kullanılmaya başlanan 4.5 g hızında internet hızı olan dördüncü nesil iletişim ağlarına verilen bağın genel adıdır. İl  merkezlerinde 4,5 g internet hızı sözü veren GSM operatörleri bu hızı sadece uyumlu telefonlara veriyor. 4.5G  için telefonumuzun sim  kartların hem de telefonlarımızın uyumlu olması gerekiyor. 4.5 g teknolojisinden yararlanmak için dokunmatik telefonlarımızın mobil şebeke bölümünden LTE seçimizi yapmamız gerekecektir. 4g  bağlantısı 100 mps ye kadar ulaşılırken (LTE advenced) 4.5g ile 300 (saniyede 37,5 mb) mps ve daha fazlası üzerine çıkmaktadır.

4.5 g 4 g nin bir ileri sürümü olarak sayılabilir. 4g ile bir dosyayı, filmi 100-150mps hız ile indirirken  4.5 g ile 300 mps hızın  üzerine kadar çıkabilmekteyiz. 4,5 g teknoloji ile  sağlık, bilim, eğitim, teknoloji gibi önemli alanlarda insanoğlunun hayatını kolaylaştırır hale gelecektir. Gündelik yaşamımızda birçok işlerimiz, faaliyetlerimiz 4,5 g teknoloji sayesinde sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde mobil araçlar üzerinde gerçekleştirebileceğiz.

Telefon aracığıyla 3-4 dakikada indireceğimiz oyunları 4,5 g ile 10 15 saniye gibi kısa süre içinde dowland edebileceğiz. 3 g ile 3 dakikada indirdiğimiz şarkıları 4.5 g ile sadece 1-2 saniyede cihazımıza indirebileceğiz.4,5 g sayesinde yine hd videoları kesintisiz bir şekilde istediğimiz her yerde izleyebileceğiz. Skype, facetime gibi görüntülü  sohbet programlarında sevdiklerimizle donmadan, kesintisiz konuşabileceğiz. Volte gibi LTE sürümlü teknolojiler sayesinde sesli konuşmalarımızın kalitesi artacaktır. Aradığımız kişilere sadece 1 saniye içerisinde anında  bağlantı kurabileceğiz. Facebook, İnstagram, twitter  gibi yerlere tweet, resim atmak, video atmak çok kısa süre içinde yapılacaktır. Ayrıca internet hızı sayesinde haritalar daha çabuk yüklenecek ve gideceğiz yere daha çabuk ve kolay ulaşabileceğiz.

İnternet hızı yaşadığınız coğrafi koşullar, şebekelerin bulunma alanları internet sayfasının durumuna göre değişmiş olsa bile internetin çekme gücü 3g ye oranla kat kat daha iyi olacaktır.4,5 g teknolojisiyle tünel, Marmaray, metro gibi ulaşım araçlarında  bile telefonumuz kapsama alanında kalacak ve tünele girdiğimizde bile telefon görüşmelerimiz, internetimizde kesintiler yaşanmayacaktır. Ofis ortamında çalışan insanlar için, ofis dışında da ihtiyacı olan belgelere 4,5 g hızında ulaşabilecektir.

4.5 g ye uyumlu cihazlardan bazıları şöyle;  Galaxy S6, LG G3 , Avea InTouch 4, Sony Xperia Z2, HTC One M9, Galaxy Note 5, Galaxy S6 Edge Plus, Galaxy Note 4, Sony Xperia Z3, Sony Xperıa M4 Aqua, Casper Vıa V9, Asus Zenfone 2, Huaweı Ascend P7, Huaweı Ascend G7, Huaweı Ascend Mate 7,  Apple Ipad Mını 3, Apple Iphone 5, Apple Iphone 5C, Apple Iphone 5S, Apple Iphone 6, Apple Iphone 6 Plus, Blackberry Q10, Blackberry Q5, Blackberry Z30,

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı