Bilgi

Türk Telekom Kimin?


Türk Telekom (Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi) PTT’nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin 24 Nisan 1995 tarihinde birbirinden ayrılması sonucunda Türkiye’ye telekomünikasyon hizmetlerini sunmak amacıyla devlet tarafından kurulmuş şirkettir.

Yapılan özelleştirilmeden sonra tekrar 24 Şubat 2017 yılında yayımlanan kararname ile devlete ait yüzde 6,68 hissenin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi kararlaştırıldı.

2005 yılı Kasım ayında özelleştirme kapsamında şirketin %55 hissesi Suudi şirketi Oger Telekom‘a (Oger Telekomünikasyon Anonim Şirketi) 21 yıllığına devredilmiştir. Devir sırasında kablo televizyon yayını ve kablo internet hizmetleri Türksat’a aktarılırken, deniz haberleşmesi ve seyir güvenliği hizmetleri de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Şirketin 2000 yılında 70.000’i aşan çalışan sayısı, özelleştirme süreci ve sonrasında mevcut pek çok çalışanın başka kamu kurumlarına geçmesinin ardından, 2009 yılı başında 30.000 civarına düşmüştür. Türk Telekom, 2009 ve 2010’da 2 yıl üst üste Türkiye’nin en değerli markası seçilmiştir.

8 Nisan 2004 tarihinde Aycell ve Aria GSM operatörleri, Avea çatısı altında birleştirilmiştir. Zaman içerisinde diğer ortakların paylarını satın alan Türk Telekom, günümüzde Avea’nın tamamına sahiptir. 26 Ocak 2016 tarihinde, şirketin CEO’su Rami Aslan zaten Türk Telekom Grubu altında yer alan Avea ve TTNET markalarının tek çatı altında toplanarak hizmetlerine Türk Telekom adı altında devam edileceğini açıkladı.

Türkiye’nin tüm telefon ve internet servis sağlayıcıları içinde kendi kurulu altyapısına sahip birinci firma konumunda olup diğer internet servis sağlayıcılara ve sabit telefon hizmeti (STH) veren firmalara da toptan satış yöntemi ile hizmet vermektedir. İnternet Veri Merkezi’ni de içeren Türk Telekom, sabit hattan mobil telekomünikasyona, yazılımdan çağrı merkezine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Türk Telekom’un Şubat 2015 itibarıyla 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,8 milyon genişbant (toptan), 17 milyon mobil abonesi, 1,8 milyon IPTV abonesi bulunmaktadır. Almanya’da Türk Telekom Mobile ile mobil telekomünikasyon alanında hizmet sunmaktadır.

Türk Telekom Kimin?

Şirket özelleştirildikten sonraki ortaklık yapısı aşağıda açıklandığı şekildedir:

  •  %55 hisse Oger Telekom‘a aittir.
  •  %25 hisse Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı‘na aittir.
  •  %15 hisse Borsa İstanbul‘da halka açıktır.
  •  %5 hisse Türkiye Varlık Fonu‘na aittir.

Saudi Oger Grubu’nun (Oger Telecom) temeli, 1978 yılında Suudi Arabistan Krallığı kanunları ve hukukuna uygun olarak kurulan ve merkezi Riyad olan Ciconest adlı bir inşaat şirketine dayanıyor. Beyrut’ta bu yılın başında bir bombalı saldırı sonucu öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri ‘nin şirketi Saudi Oger Limited bünyesinde faaliyet gösteren Oger Telecom, grubun internet hizmetleri ve teknolojileri, sabit/mobil uydu hizmetleri, sabit telefon, diğer özel ağlar, hizmetler ve gruba bağlı kuruluşlar üzerinden radyo ve kablo TV yayını dahil çeşitli telekom ve bilişim teknolojileri alanında faaliyetlerini yürütüyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı