Bilgi

Türkiye’de Bulunan En İyi Hosting Firmaları


Hosting veya Barındırma Hizmeti, bir web (internet) sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin, fotoğrafların belgelerin veya kısaca dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. Hosting web sitesinde bulundurulmak istenen içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzüdür diyebiliriz.

İnternette sitesi oluşturmak isteyenler için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda)yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de barındırma hizmeti veya hosting denir.

Web hosting işini yapan yüzlerce firma bulunuyor ve her firmanın uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

Ülkemizde hosting konusunda popüler olan ve geri dönüşümü iyi olarak nitelendirebileceğimiz bir çok firma bulunuyor. Ortaya çıkabilecek sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi için hosting seçimi yaparken çok dikkatli olmakta fayda var. Bir internet sitesinin hızı ile ortaya çıkabilecek sorunların çözümü elbetteki hosting firmasının hizmetine bağlıdır.

Türkiye’de Bulunan En İyi Hosting Firmaları

Aşağıda -kendi deneyimlerime de dayanarak- en iyi hosting firmalarını listelemeye çalıştım. Başlangıç olarak istediğiniz herhangi birini seçmenizde hiç bir problem yok. Statik dediğimiz -içeriği daha çok sabit olan- herhangi bir web sitesi için pek problem yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Ancak dinamik dediğimiz sürekli yeni içerik eklenen ve kullanıcı sayısı artan bir web sitesi beraberinde hosting firması ile papaz olmanıza neden olabilir. Çünkü hit sayısı artan bir web site demek sağlam sunucularda kaliteli bir hizmet veren bir hosting firmasına ihtiyaç duyacaksınız demektir.

Ziyaretçi sayınız arttıkça web sitenizde donmalar, takılmalar, arızalar yaşanmaya başlayacaktır. Açtığınız çağrılara hızlı geri bildirim sağlanması ve sorunlarınızın nedenleri ile birlikte çözüm sağlanması elzemdir. Sorunlarınızın nedeni diyoruz çünkü, siteniz çalışmıyorsa hosting firması suçu temanıza atabilir veya tespit edemediği bir hatayı size mal edebilir. Eğer web sitenin teknik kısmı ile çok haşir neşir değilseniz oturup beklemekten veya google’de araştırma yapmakla kendinizi bulabilirsiniz.

Şu ana kadar bir kaç firma değiştirmek zorunda kaldım. Hatta bir firmanın siber saldırı neticesinde tamamen kül olmasından sonra bu kez ince eleyip sık dokumaya başladım. Bazı firmalar ortaya çıkan sorunları sanki sizden kaynaklanıyormuş gibi davranabiliyor. Bu tabi oldukça can sıkıcı bir durum. Bir web sitesi olan kişinin istediği şey sitenin hızlı olması ve sürekli çalışması. Tabi arada derede sorunlar çıkabiliyor. Bu normal karşılanabilir. Ancak sürekli sorun yaşıyorsanız hostingi değiştirmenizde fayda var. Aslında bu konu çok ayrıntılı bir konu olduğundan temel olarak iyi hizmet verdiği yorumlanan bir hosting firması her zaman tercih nedeni olmalıdır. Burada yapmanız gereken ödeyeceğiniz hosting ücretinin kısa dönemler halinde olmasına dikkat etmektir. Örneğin bir yıllık ücret ödediniz ancak ikinci ayda sorun yaşamaya başladınız. Hostingi değiştirmeniz halinde verdiğiniz ücret kül oluyor. Biraz deneyerek biraz tecrübe ile bazı şeylerin farkına varıyorsunuz.

Uzun bir süredir İdeal Hosting‘den hizmet alıyorum. Şu ana kadar ciddi bir problem yaşamadım. Arada derede sorunlar olsa da yinede beğendiğim bir firma olduğunu söyleyebilirim. Eğer hit sayınız fazla ise özellikle popüler sitelerin kimden hizmet aldığına bakarak tercihinizi yapın. Buradan (www.whois.com.tr) hangi firmadan hizmet aldığına bakıp karar verebilirsiniz. Bu daha doğru bir tercihte bulunmanızı sağlayacaktır. Tabi üç kuruş olsun ama kaliteli olsun diye düşünürseniz sitenizin sürekli problem yaşayacağını söylemeliyim. Özellikle Türkiye kaynaklı olup yurt dışında (Fransa, İngiltere vs.) sunucuları olan hostingleri tercih etmenizi tavsiye ediyorum. İngilizceniz varsa doğrudan yabancı (avrupa) sunucuları tercih etmeniz her zaman daha mantıklı. Ama Türkçe hizmet veren firmalar sorunlarınıza daha hızlı cevap verecektir.

 1. https://www.isimtescil.net/
 2. https://www.natro.com/
 3. https://www.idealhosting.net.tr/
 4. https://www.turhost.com/
 5. https://www.turkticaret.net/
 6. https://www.ihs.com.tr/
 7. https://www.markum.net/
 8. https://www.niobehosting.com/
 9. https://www.hosting.com.tr/

1 Yorum

1 Yorum

 1. Gurkan

  28 Ekim 2019 at 23:47

  Cok yardimci bi yazi olmus tesekkurler. Listedeki neredeyse butun hosting firmalariyla calistim ancak GoFastHost gibisini gormedim. 7/24 aninda canli destek hostla alakasi olmayan, sitemle alakali sorunlari bile aninda cozduler. Kuruculari Turk olan avrupa merkezli bi firma, Turkiye pazarina yeni girmisler ve 1 EUR = 1 TL sabitledikleri icin fiyatlari cok iyi suanda. Ben Managed Cloud Hostingi kullaniyorum, 1 sn altinda aciliyor butun barinan sitelerim. Diger hosting firmalarinda 2 sn ile 5 sn arasinda bazen 10 sn degisiyordu. Umarim GoFastHost u inceleyip listenize eklersiniz 🙂

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı