Bilgi

Türkiye’de En Çok Kullanılan İsimler 2018


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün verilerine göre, hayat şartları ve gelişen teknolojiyle birlikte çocuklara verilen isimlerde de büyük değişim yaşanıyor.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, 2017 yılında doğan bebeklere konulan isimler incelendiğinde; kızlarda Zeynep, erkeklerde ise Yusuf’un ilk sırada tercih edilen isimler olduğu görüldü. Kız bebeklerde Zeynep’ten sonra en popüler isimler sırasıyla: Elif, Defne, Hiranur ve Ebrar oldu. Erkek bebeklerde ise Yusuf’tan sonra en popüler isimler sırasıyla: Eymen, Ömer, Emir ve Miraç oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de şimdiye kadar en çok kullanılan erkek isimleri Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin olarak sıralanıyor. Kadın isimlerinde ise; Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep en çok kullanılan isimler oldu.

Soy isimleri arasında en çok “Yılmaz” kullanılırken, bunu sırasıyla “Kaya, Demir, Çelik, Şahin, Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın, Özdemir, Arslan, Doğan, Kılıç, Aslan, Çetin, Kara, Koç, Kurt, Özkan, Şimşek, Polat, Özcan, Korkmaz, Çakır, Erdoğan” takip etti.

Türkiye’de en az kullanılan isim ise Zemheri. “Kışın en şiddetli zamanı, kara kış” anlamına gelen zemheri kelimesini isim olarak kullanan kişi sayısı sadece üç kişi. Bu isim ise yalnızca erkeklere verilmiş durumda.

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Verilerine Göre En Çok Kullanılan Kız ve Erkek İsimleri >>> Tıkla (PDF)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı