Bilgi

WeTransfer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısa bir şekilde- “WeTransfer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?” sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Bazen, birine çok büyük dosyalar göndermeniz gerekebilir, ancak normal e-posta hesaplarımız bu tür büyük dosya boyutlarını karşılayamaz. İşte burada bulut depolama servislerinin bize yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak, DropBox, OneDrive veya Google Drive gibi bir bulut depolama hizmeti kullanmak istediğimizde oturum açmanızı, dosyayı yüklemenizi ve daha sonra dosyayı paylaşmamız gerekiyor. Dosyayı gönderdiğimiz kişiye hangi platform ile gönderim yapıyorsak o platforma ait hesabının bulunması gerekiyor ve tabii ki bulut servisi kullanımı hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

Tüm bu karmaşadan uzakta hızlı, sorunsuz bir şekilde, sadece karşıdaki kişinin e-posta adresi ve yüklemek istediğiniz dosyayı belirleyerek çok büyük dosyaları WeTransfer ile gönderebilirsiniz.

WeTransfer, bulut tabanlı bir bilgisayar dosya aktarım hizmetidir. Şirket, 2009 Yılında Bas Beerens, Rinke Visser ve Nalden tarafından Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kuruldu. Temel servis ücretsiz olup ve ücretli olan premium hesaplar için daha fazla özellik mevcuttur. Ücretsiz kullanıcılar 2 GB’a kadar dosya gönderebilir; WeTransfer ‘Plus’, 20 GB’a kadar dosya göndermeyi destekler  ve şifre koruması, kanal özelleştirme ve 100 GB depolama gibi özellikler sunar.

WeTransfer Nasıl Çalışır?

WeTransfer en basit dosya paylaşımıdır. E-posta hesabınız bu büyük dosya boyutlarını destekliyormuş gibi çalışır. E-posta adresinizi ve alıcının e-posta adresini yazıp, bir mesaj ekledikten sonra; göndereceğiniz dosyayı ekleyip gönderirsiniz. İşlem mantığı tam olarak bu kadar. Alıcı ise dosyayı indirmek için mail adresinde bağlantı içeren bir e-posta alır. Bu bağlantı linkine kliklediğinde dosyayı bilgisayarına veya istediği cihaza indirir.

Temel (ücretsiz) WeTransfer servisi için, bir hesap oluşturmanıza gerek yoktur. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafların, birkaç iyi boyuttaki videonun, hemen hemen her şeyin gönderilebilmesi için yeterli kapasiteye sahip olan 2 GB’a kadar olan dosyaları aktarabilirsiniz.

Burada bilmeniz gereken en önemli bilgi “WeTransfer” dosyalarınızı sadece yedi gün boyunca sunucularında depolar. 7 Gün sonunda gönderdiğiniz dosya otomatik silinir.

Temel WeTransfer size 2 GB’a kadar ücretsiz dosya aktarımı sağlar. Ancak 2 GB’den büyük dosyaları aktarmanız gerekiyorsa veya dosyalarınızı şifre korumanız gerekiyorsa, WeTransfer Plus‘ı kontrol etmek isteyebilirsiniz. Plus’a yükseltme, aylık 12 $’a mal olur. Yıllık almak isterseniz 120 $ ‘lık bir ücret ödemelisiniz.

WeTransfer Nedir? Nasıl Kullanılır?

WeTransfer kullanmak için mobil cihazlardan “WeTransfer Uygulamasını” kullanmanız gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar için https://wetransfer.com/ adresine gitmeniz gerekiyor.

Akıllı telefonlardan WeTransfer kullanmak için IOS (buradan), Android (buradan) verdiğim linkten uygulamayı indirmeniz veya iTunes veya Google Playden “WeTransfer” yazıp uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra dosya göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazıp transfer tuşuna basıyorsunuz. İşlemin tamamlandığına dair mesaj aldıktan sonra dosya gönderdiğiniz kişi kendisine gönderilen bağlantıdan dosyayı indirebilir.

Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar için https://wetransfer.com/ adresine gidip kendi ve dosyayı göndereceğiniz kişinin mail adresini yazıp aktar diyoruz. İşlem tamamlandığında dosyayı gönderdiğimiz kişi mail adresine gelen bağlantıyı klikleyip dosyayı indirebilir.

Kaynak:

  • http://www.dummies.com/education/internet-basics/what-is-wetransfer-and-wetransfer-plus/
  • https://wetransfer.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı