Bilgi

Türkiye’de VPN Kullanmak Suç mu?


Herkese Merhaba.

Bildiğiniz üzere VPN (Virtual Private Network) veya diğer adıyla “Sanal Özel Ağ” uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisidir. İnternette, kullanıcının IP adresini gizlemek veya internetteki erişime engellenmiş web sitelerini ziyaret etmek, bazı uygulamalarını aşmak için geliştirilmiş servislerdir. Bunun dışında -özellikle kurumsal yapılarda- iki ağ arasında şifreli haberleşme sağlamak için kullanılmaktadır. Özel uygulama/program veya eklentilerle kullanılabilen VPN’ler günümüzde bir çok kişi veya kurum tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir çok kişi VPN’lerin kullanımının yasak olup olmadığı konusunda sorular yönelttiklerini görüyoruz. Öncelikle VPN kullanmak -ülkemizde şu an için- hiç bir şekilde suç kapsamına girmemektedir. VPN Kullandığı gerekçesi ile herhangi bir kişiye dava açıldığı veya suçlandığı konusunda bir veriyede sahip değiliz. Bir fiilin suç kapsamına alınabilmesi için kanunilik ilkesi gereği kanunda açık ve net bir şekilde belirtilmiş olması gerekiyor. Hali hazırda kanunlarda VPN kullanımının suç olduğu konusunda bir maddenin olmadığını belirtelim. Ancak farklı ülkelerde (Çin, Rusya vs.) VPN kullanmak suç kapsamına girmektedir. Bu ülkelerde VPN kullanmak yasadışı bir faaliyet olarak tanımlandığından VPN kullananlar tespit edildiğinde çeşitli cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Ülkemizde geçmiş zamanda bazı sosyal medya sitelerinin devlet güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklanması VPN kullanımını gündeme getirmiş ve beraberinde bazı VPN servisleri erişime engellenmişti.

Buradaki aslında püf nokta şu! VPN’i yasadışı (uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, virüs yaymak, telif hakkı ihlali vs.) amaçla kullanıyorsanız işlediğiniz fiil suç kapsamına alındığından tespit edilmesi halinde doğrudan bu suçlarla ilgili tarafınıza soruşturma açılacaktır. Ancak VPN kullandığınız için bir suçlama söz konusu olmayacaktır.

VPN Konusu aslında çok karmaşık bir konu olduğundan şu an veya ilerleyen zamanlarda suç kapsamında değerlendirilmesinin çok zor olduğunu söyleyebilirim. Mesela ilginç bir örnek vereyim. Antivirüs kullanımı bilgisayarlar için neredeyse zorunlu bir hal almaya başladı. Bir çok antivirüs programı içerisinde VPN kullanımına izin vermektedir. Yani antivirüs’ün VPN özelliği -seçtiğiniz pakete göre- on/off olarak gelmektedir. Siz ücretsiz veya ücretli olarak kurulumunu sağladığınız antivirüs ile VPN kullanmanız zaten suç kapsamına alınması ihtimali çok zor olacaktır.

Bir VPN sadece yasak bir siteye erişim veya İP gizlemek için kullanılmaz. Çeşitli kamu kurumları, kuruluşlar ve şirketler, işyerlerinde güvenliği sağlamak için VPN kullanmaktadır. Gizliliklerine önem veren kişiler (gazeteciler, mühendisler, işadamları) anonim kalmak ve farklı kuruluşların bilgilerini ele geçirmesini önlemek için için VPN’leri kullanmaktadır. Aynı şekilde kamusal alanda (cafe, restaurant vs.) WiFi kullanmak, kişisel verilerinizin güvenliği açısından tehlikeli olduğundan VPN kullanımına yönlendirmektedir. Coğrafi kısıtlamaları ortadan kaldırmak için bir VPN kullanmak neredeyse zorunlu diyebilirim. Bir video, film veya web site sadece bir ülkede açıksa ve buradan hizmet almanız gerekiyorsa VPN kullanmanız kaçınılmazdır.

Tabi VPN kullanmanın yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Kişisel veri güvenliğini tehlikeye düşüren bazı VPN servisleri ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle yukarıdaki bilgiler ışığında VPN kullanırken amacınıza hizmet edecek şekilde kullanmanız, yasadışı faaliyetlerde bulunmamanız tavsiye edilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı