Bilgi

VPN Kullanımının Yasak Olduğu Ülkeler


VPN nedir?

Sanal Özel Ağ (VPN), hem intranet (iç ağ) hem de tüm internet ağları üzerinden güvenli bir çevrimiçi bağlantı geliştiren ve kullanıcıların normal olarak kısıtlanmış veya farklı nedenlerle yasaklanmış web sitelerine erişmesine olanak tanıyan bir ağ teknolojisidir. Çokuluslu şirketler, eğitim kurumları (araştırma amaçlı) ve federal hükümetler, uzak kullanıcıların özel bir ağa kolayca erişmelerini sağlamak için VPN sistemlerini kullanır. Kişisel kullanım için VPN hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla, daha fazla sayıda kullanıcı, kişisel bilgisayarlarında veya mobil cihazlarında kısıtlanmış yada engellenmiş web sitelerini VPN uygulamaları yardımıyla ziyaret edebilmektedirler. İnternet sansürü karşısında en çok kullanılan uygulamaların başında gelen VPN sayesinde otomatik olarak sahte bir coğrafi konum ve sahte bir IP ile herhangi bir kurum, kuruluş veya platform tarafından izlenmeden güvenli bir şekilde internette gezinmeyi sağlamaktadır.

VPN Kullanımının Yasak Olduğu Ülkeler

Kuzey Kore, Çin, Eritre, Etiyopya, Suudi Arabistan, İran, Suriye, Vietnam ve Myanmar gibi ülkelerde VPN kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Küba, Hindistan, Fas, Rusya ve Türkiye‘de -bazı-VPN Servisleri “ulusal güvenlik nedeniyle” erişime kapatılmıştır. Bahreny, Pakistan, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Özbekistan‘da geleneksel değerlerin korunması için -bazı-VPN kullanımının yasaklandığını görüyoruz. Ayrıca, Azerbaycan, Ürdün, Libya, Tacikistan ve Türkmenistan‘da ise “siyasi istikrarı korumak” için -bazı- VPN servisleri yasaklanmıştır. Burada özellikle -bazı- kelimesini kullanıyoruz çünkü VPN Sunucusu değiştiğinde veya yenisi geliştirildiği de tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Bu nedenle VPN’lerin yasaklanması ancak bilinen ve stabil durumda ki sunucular için geçerlidir. Yasaklanan VPN servisi istediği anda yeni bir sunucu ile yoluna devam edebilir.

VPN Yasaklanan ülkelerde kullanıcılar yasaklanmış olan sosyal medya ağlarına veya web sitelerine erişmek için yaygın olarak VPN Uygulamaları kullanmaktadırlar. Hali hazırda VPN uygulamaları veya eklentileri kullanan kişilere yönelik doğrudan para veya hapis cezası verildiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak herhangi bir devletin veya hükümetin yasaklamış olduğu bir platforma erişmek hukuken suç olduğunu söyleyebiliriz. Burada şu bilgi unutulmamalıdır. VPN sadece yasaklı sitelere girmek için kullanılmamaktadır. VPN Güvenli bir bağlantı oluşturulması için bir çok kurum ve kuruluş tarafından dünyada yaygın olarak kullanılan bir servistir. Bir çok devlet kurumu güvenli bağlantı sağlamak için VPN’den faydalanmaktadır. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı