Bilgi

TÜVTÜRK Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı (2019)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda TÜVTÜRK egzoz gazı emisyon ölçüm fiyatı ve egzoz gazı ölçüm öncesi yapmanız gerekenler hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Bildiğiniz üzere trafikteki otomobillerin ve diğer araçların egzozlarından havaya karışan gazların yol açtığı hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla muayene sırasında/öncesinde egzoz emisyon ölçümleri yapılmaktadır. Egzoz gazı sadece çevre sağlığını değil insan sağlığını da tehdit eden bir gazdır. Bu nedenle hem çevre hem de insan sağlığı açısından egzoz gazının büyük bir tehdit oluşturmaması için ölçümlerinin zamanında ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları‘nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır.

TÜVTÜRK Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Ücreti

1 Ocak 2019’dan itibaren egzoz emisyon ölçümü fiyatı 2019 yılı için 65 TL olarak belirlenmiştir. Araç sahipleri TÜVTÜRK araç muayenesi öncesinde zorunlu olarak yaptırmaları gereken egzoz emisyon ölçümünü TÜVTÜRK’te yapabilecekleri gibi özel olarak yetkili kılınmış farklı yerlerde de (genellikle il veya ilçelerde yer alan sanayi sitelerinde) yaptırabilirler. Egzoz emisyon ölçümü için TÜVTÜRK dışında yaptırdığınızda ücret aynı şekilde 65 TL olacaktır. Araç muayene için TÜVTÜRK’e uğradığınızda egzoz emisyon ölçümünü olmadan muayeneden geçmeniz imkansız. Zira egzoz emisyon ölçümü olmadan veya aracın egzoz emisyon ölçümü sonucu belirtilen değerleri taşımadığında araç ağır kusurlu olarak geçeceğinden muayeneyi tekrarlamak durumunda kalacaksınız. 2010 yılına kadar araçlarda egzoz emisyon ölçümü zorunlu değildi. Fakat son yıllarda kontrollerin artması ile birlikte egzoz emisyon ölçümü zorunlu olmuş ve ölçüm yaptırmayan araçlar ağır kusurlu olarak görülmüştür.

Ayrıca TÜVTÜRK araç muayenesi sırasında egzoz ölçümü kuyruğuna girmemek için -tavsiyem- yetkili kılınmış yerlerde yapmanız. Böylece saatlerce kuyrukta beklemek yerine 5 dakikada ölçüm sonucunu alıp aracınızla birlikte muayene istasyonuna gidebilirsiniz. Benzinli araçlarda egzoz ölçümleri genellikle belirtilen değerler arasında çıkmasına karşın dizel (mazot/motorin) ile çalışan araçlarda bazen ölçüm değerleri istenilen aralıkları vermemektedir. Bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünde Gerekli Belgeler

TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ya da yetkili servislerde egzoz emisyon için gerekli belgeler araca ait trafik ve tescil belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yazan kimlik bulunması yeterlidir.

Egzoz gazı emisyon ölçümü ücreti ve muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarında ölçümden önce peşin (nakit) olarak verilir. Yani kredi kartı veya bankomat kartı ile ücret alınmamaktadır. Ancak yetkili kılınmış farklı yerlerde kredi kartı veya bankomat kartı ile egzoz gazı emisyon ölçümü ücreti ödenebilir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Ne Zaman Yapılır?

Binek ve resmi otomobiller için 3 yaş bitiminde ve 3 yaştan sonraki her 2 yılda bir, diğer motorlu taşıtlar içinse 1 yaş bitiminde ve sonraki her yıl egzoz emisyon ölçümü yapılması gerekir. Ayrıca egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerlilik süresi taşıtın sahibi değişmiş olsa bile değişmez. Egzoz emisyon muayenesi için -araç muayene ile birlikte yapıldığı için- ayrıca bir randevu alınmasına gerek yoktur.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünden Kalmak

Eğer aracın egzoz gazı emisyon ölçüm değerleri sınır değerler arasında çıkmazsa 30 gün içinde aynı yerde ücretsiz olarak tekrar ölçüm yapılır. İkinci ölçümde de sonuçlar sınır değerler arasında değilse araç sahibi aynı yerde üçüncü ve son kez ücretsiz olarak ölçüm yaptırabilir. Farklı bir yerde ölçüm yaptırmak isteyen araç sahipleri egzoz emisyon ölçüm ücretlerini tekrar vermelidirler. Yetkili istasyonlarda yapılan ölçümler sonucunda aracın bakımları tamamlanarak egzoz muayenesinden geçmesi sağlanır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmama Cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı denetlemelerde egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlara 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesinin 1. fıkrasının A bendine göre 1.250 TL ceza kesilmektedir. Bunun dışında egzoz emisyon ölçümlerini, standartların dışında yaptıran araç sahiplerine 2,500 TL ceza uygulanır. Egzoz muayene gecikme cezası altında araç sahiplerine bir ceza kesilmemektedir. Ancak araçların rutin TÜVTÜRK muayenesinden geçebilmeleri ve trafiğe kusursuz bir şekilde çıkabilmeleri için egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmaları gerekir.

Hangi Araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünden Muaftır

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama

Egzoz emisyon sorgulama yapmak için e-Devlet kapısı kullanılabilir. Bunun için öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalı ardından arama kutucuğuna “egzoz” yazıldığında açılan “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama” linkine tıklanarak araca ait egzoz gazı emisyon bilgileri görüntülenebilir ve .PDF olarak bilgisayara/telefona indirilebilir.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren egzoz emisyon ölçümlerinden sonra araçlara pul ve ruhsat düzenlemesi yapılmamaya başlanmıştır. Bu nedenle araç sahiplerine ölçümden sonra ölçüm sonuçları rapor halinde verilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı