Bilgi

2024 | Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Yaşam alanlarımızda en fazla kullandığımız eşyalar arasında yer alan ütüler ne kadar iyi olursa doğal olarak o kadar kullanışlı olur. Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz ve satın aldığımız ütülerde hangi özelliklerin olması gerekir sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bir ütünün nasıl olması gerektiğini ve özellikle satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızdan ütülere dair merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Hangi Tipteki Ütüler Tercih Edilmeli?

Bilindiği üzere iki tip ütü vardır ve bunların hem boyutları hem de kullanımları farklıdır. Standart olarak üretilen buharlı ütüler ve son yıllarda popüler hale gelen kazanlı ütüler arasından öncelikli doğru tercihi yapmanız gerekir. Bu iki ürün arasında bariz farklar olduğunu söyleyebiliriz. Bu farklar;

 • Öncelikle buharlı kazanlı ütüler biraz daha yüksek fiyatlı ancak hem çok daha güçlü hem de daha kısa sürede daha fazla kıyafet ütülemenizi sağlayacaktır. Bu ürün özellikle kalabalık ve çok fazla kıyafetin ütülendiği evlerde tercih edilebilir.
 • Normal buharlı ütüler daha uygun fiyatlı ancak güç olarak daha zayıftır. Bu ürün daha çok tek yaşayan ve sık sık ütü yapma ihtiyacı duymayan kişiler için uygundur.

Hangi tipteki ütüleri tercih etmeliyim diye soranlar için bizim tavsiyemiz, ütünün kullanım sıklığına ve ütülenecek kıyafetlerin miktarına göre bunu belirlemeniz

Ütünün Tasarımı Nasıl Olmalı?

Bir ütünün teknik özellikleri tabi ki önemlidir ancak sırf çok iyi özelliklere sahip diye kimse kullanışsız ve çirkin bir ürün istemeyecektir. Ütünün tasarımı nasıl olmalı ve tam olarak nelere dikkat edilmeli konusu önemlidir. İyi bir ütünün tasarımı öncelikle ergonomik olmalıdır. Özellikle el yapınıza uygun, ütü yaparken sizi zorlayamayacak ve yormayacak bir tasarıma sahip olması gerekir. Bir ütünün elinize uygun olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken, ütüyü satın almadan önce mutlaka elinize almanız ve kullanımını kontrol etmenizdir. Bu kontrol işlemi sayesinde ütünün rahat kullanılıp, kullanılamayacağını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Hangi Ütü Tabanı Daha İyidir?

Ütülerde en önemli görevi, ütülerin tabanı yapar. Bu bölüm direkt olarak kıyafetlerle temas eder ve taban ne kadar iyi ise, ütüleme işlemi de o kadar iyi olacaktır. Hangi ütü tabanı daha iyidir konusu üzerinde mutlaka durulması gerekir. Eğer ütünün tabanı yeterince iyi değilse sistemi ne kadar iyi olursa olsun yeterli bir verim alınamaz. Yaygın olarak kullanılan ütü tabanları şöyledir;

 • Seramik taban; ütülerin, kıyafet üzerinde rahat ve kolay bir şekilde kaymasını sağlar. Parlamayı ve yapışmayı da engellediği için çok avantajlıdır.
 • Teflon taban; yapışmaz özelliği vardır ve bu sayede kumaşların hem sararmasını hem de yanmasını engeller.
 • Çift taban; bu tabanın en önemli özelliği ısıyı eşit dağıtmasıdır. Olumsuz özelliği, dikkatli olmaması durumunda kumaşın yanmasına neden olmasıdır.
 • Durilium taban; yeni nesil tabanlardan biridir. Tefal markası tarafından geliştirilen bu taban ekstra kayganlık sağlıyor ve bu da kıyafetler üzerinde çizilme, tahriş ve diğer sorunları önlüyor.
 • teamGlide taban; Philips tarafından geliştirilen bu tabanın temizliği çok kolay ve ayrıca çizilmeye karşı da yüksek dayanıklılığı vardır.

Ütülerin Teknik Özellikleri

Ütülerin teknik özellikleri her zaman kolay anlaşılabilir olmaz. Yani teknik özellikler incelenir ancak üzerinde yazan tuhaf rakamların ne anlama geldiği vesaire biraz karmaşık olabilir.  Birçok kişi bu değerleri nasıl yorumlayacağını bilmediği için ütü alırken hata yapabilir. Ütü alırken dikkat edilmesi gereken değerler aşağıdaki gibidir;

 • Ütülerin motor gücü üzerinde mutlaka durulması gerekir. 2000-2400 W değerinde güce sahip olan ütüler idealdir. Daha yüksek W değerinde olduğunda daha hızlı ütü yapmanız mümkün olur ancak bu kez de çok fazla enerji tüketilecektir.
 • Ütünün buhar hacminin ortalama 40 gr olması gerekir.
 • Buhar gücü ise en az 90 gr olmalıdır.
 • Şok buhar özelliğinin ise 240 gr olmalıdır. Bu bir pantolonun çizgilerinin ütülenmesi için yeterlidir.

Genel Olarak Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ütülerin genel olarak özellikleri ve teknik değerleri hakkında bilgi verdikten sonra sizlere genel olarak bir ütü alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi vermek istiyoruz. Ütü alınırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Ütülerin altında yer alan delik sayıları arttıkça, ütünün kırışık giderme özelliği de artacaktır.
 • Ütünüzde bulunması gereken özelliklerden biri otomatik kapanmadır. Ütünüzde bu özellik varsa, ütünüzü fişte unutsanız dahi bir süre sonra ütünüz kapanacaktır. Bu da olası ev kazalarının engellenmesini sağlayacaktır.
 • Ütünüzde bulunacak Anti-drip yani damlama önleme özelliği sayesinde, kumaşlarda ütü lekesi kalmayacaktır.
 • Kirece karşı ne kadar dayanıklı olursa o kadar uzun ömürlü olur.
 • Aldığınız ütünün A++ enerji sınıfında olması, daha az enerji harcamasını ve daha tasarruflu olmasını sağlar.
 • Marka, model ve gelişmiş teknolojiler hakkında detaylı bir araştırma yapmanızda fayda vardır.

En İyi Ütü Nasıl Bulunur?

En iyi ütüyü bulmak için yapmanız gereken öncelikle önemli ve bu alanda başarılı olan ütü markalarını araştırmak ve bunların karşılaştırıldığı detaylı bir çalışmayı incelemektir. En iyi ütü markası hangisi tarzı karşılaştırmaları inceleyerek, ütülerin genel özellikleri, artıları ve eksileri hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece gündelik yaşamınızda işinize yarayacak çok etkili ve kullanışlı bir ütü bulabilirsiniz. Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz merak ediyorsanız da yazımızdan bu konuda merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı