Bilgi

Vatandaşlık Hak, Görev ve Sorumluluklarımız Nelerdir?


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “Vatandaşlık Sorumluluklarımız Nelerdir?” sorusuna maddeler halinde cevap vermeye çalışacağız.

Vatandaşlık Hak, Görev ve Sorumluluklarımız Nelerdir?

1- Seçme ve Seçilme Hakkı.

2- Kanunlara Uymak.

3- Vergi Vermek.

4- Askerlik Yapmak.

Vatandaşlık Hak, Görev ve Sorumluluklarımız

1- Seçme ve Seçilme Hakkı: Milletvekili, muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı seçme hakkına sahiptir. Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır. Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlâklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz. Sadece; Er ve Erbaşlar, Askerî Öğrenciler ve Hükümlüler oy kullanamazlar.

2- Kanunlara (Yasalara) Uymak: Devlet toplumun düzenini sağlamak için kurallar koyar. Aile, okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu durumuna düşeriz. Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının sağlanabilmesi için bu şarttır.

3- Vergi Vermek: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi devletin vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, gelirine göre vatandaşından aldığı belirli bir miktar paradır. Vergi paraları bize; yol, okul, hastane, köprü vs. olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi, kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisi gibi türlerdir. Daha iyi şartlarda yaşamak, daha iyi hizmetlerle karşılaşabilmek istiyorsak vergimizi düzenli olarak vermek zorundayız.

4- Askerlik Yapmak: Devletin varlığını devam ettirebilmesi için, kendisine yönelik tehlikelere karşı hazır olabilmesi için ordu oluşturulur. Biz de zamanı geldiğinde ordumuza faydalı olabilmek için temel bilgileri askerlik bilgilerini öğrenmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı