Bilgi

Virüsten Elektrik Üretimi M13 Virüsü


Hücrelerin en büyük düşmanları virüs denilen mikroskobik canlılardır. Bu canlılar insanlarda birçok hastalığa neden olmaktadırlar. Ancak bu makalemizde son yıllarda gündeme gelen virüslerin pek bilinmeyen bir özelliği olan elektrik üretme yeteneklerinden bahsedeceğiz.

ABD’nin California Üniversitesi’ndeki bilim adamları bir ilke imza atarak bizim için zararlı olarak gördüğümüz virüslerden elektrik enerjisi üretme olasılığını kanıtlamışlardır.

M13 olarak isimlendirilen hastalık yapmayan ve çok hızlı çoğalan çubuk şeklindeki bu virüs pizoelektrik (belli materyallerin basınçla elektrik ortaya çıkarması) özelliği bulundurur. Araştırmacılar, bir santimetre karelik virüs filmini bir çift altın elektroda bağlamış ve ardından elektroda basınç uygulamışlar. Sonuç olarak, filmdeki sıvı kristal ekranda yani günümüzdeki hesap makinelerinde kullanılan ekran tipi olan bir sistemde “1” rakamını oluşturmaya yetecek kadar elektrik üretildiğini görmüşlerdir. Bir pildeki enerjinin dörtte birine denk gelen 400 mili volt enerji elde edilmesi ile araştırmacılar, biyomateryal pizoelektriğin uygulanabilir olduğunu belirtmişlerdir.

Araştırmacılar M13’ün elektrik üretebilme özelliği sayesinde cep telefonlarının yürürken şarj edilebilmesini ayrıca telefonlardaki zehirli pizoelektrik elementlerinin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.

Enerji bakımından sıkıntılı günlere girilebilme ihtimali düşünülürse bu buluşun son derece önemli olduğu söylenebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı