Bilgi

Wi-Fi (Wireles Fidelity) Nedir?


Wi-Fi’ye İngilizce de Wireles Fidelity, Türkçe’deyse Kablosuz Bağlantı  Alanı anlamındadır. Wi-Fi bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi taşınır ve taşınmaz cihazların kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlar, lisans gerektirmeyen frekanslarda çalışır. Önceden daha çok kablo çekilemeyecek binalarda kullanılırdı ama alımı ve kullanımının maliyeti az olduğundan son zamanlarda hemen hemen her yerde kullanılmaktadır.

Birden çok cihazların aynı anda kablo gerektirmeden internete bağlanmasına olanak tanır. Wi-fi’nin menzili 1,5 km mesafesindedir ancak dış etkenlere bağlı olarak menzili değişmektedir örneğin binaların arasında veya kuytuda olan bi wi-fi ‘nin menzili 300 m civarındadır.

Wi-fi’nin olumlu yanlarının yanısıra bir takım olumsuzlukları da vardır. Örneğin frekans aralıklarında çalıştığı içinwi-fi cihazlar diğer cihazlarla çakışabilir veya birbirlerinin iletişimlerini engelleyebilir. Diğer standartlara göre enerji kullanımı daha yüksektir. Şiferelemesi kolaylıkla kırılabilmektedir. Ayrıca Wi-fi nadir olmakla birlikte çeşitli sağlık sorunları da meydana getirmektedir wi-fi duyarlılığın, baş ağrısı, miğde bulantısı gibi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı