Windows 10

Windows 10 Bilgisayarımda Kaç GB RAM Bulunuyor?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Windows 10 Bilgisayarım Kaç GB RAM Bulunuyor?” Sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. RAM (Random Access Memory) bilgisayar için beyin görevi gören, bir tür veri deposudur. Başka bir ifadeyle açıklamak gerekirse, insanda beyin hangi görevi görüyorsa, RAM da bilgisayarda aynı işlevi görmektedir.

Bilgisayarda çalışılan verilerin hızlı erişilebilirliğini artırmak için bilgisayar hafızasında tutmaya yarayan donanıma RAM adı verilir. Tıpkı bir insanın beyni gibi, bilgisayarın ihtiyacı olan her bilgi RAM’de olmalıdır. Bir bilgisayarın belleği yani beyni olan RAM bilgisayarın kapasitesine göre olmalıdır.

Windows 10 Bilgisayarımda Kaç GB RAM Bulunuyor?

Masaüstünde Bilgisayarım simgesinin üzerine gelin ve sağ klikleyin açılan panelde “Özellikler” sekmesini seçin. Devamında açılan pencerede “Yüklü Bellek (RAM)” karşısında bilgisayarınızın sahip olduğu RAM miktarı yazacaktır. Örneğin benim Windows 10 işletim sistemine sahip masaüstü bilgisayarımda 16 GB RAM bulunuyor.

1 Yorum

1 Yorum

  1. ferhat

    31 Mart 2020 at 23:17

    merhaba ben oyun ındıryodum pes19 ama pcmın ramını w gb gosterıyor ama 4 gb pcdın ozellıklerınden baktıgımda acaba bır yanlıslıkmı olmustur

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı