Windows 10

Windows 10 Orjinal Son Sürümünü (Home, Pro, Education, Enterprise) İndirme


Bir çoğumuz bilgisayarımıza format atmak istediğimizde Windows 10’un en son sürümünü .ISO dosyası şeklinde indirip kurmak isteriz. Tabi internet ortamında sayısız link bulunuyor. Benim gibi orijinal ve son versiyon Windows 10 sürümünü indirmek isteyenler doğrudan Microsoft’un sitesine yöneliyor. Aslında en mantıklı ve en doğru olan yol budur. Çünkü farklı platformlardan indireceğiniz işletim sistemine çeşitli zararlı yazılımlar entegre edilebiliyor. Haliyle bilgileriniz çalınabiliyor veya bilgisayarınız farklı bir amaca hizmet edebiliyor. Normal şartlarda Windows 10 Home sürümünü (32/64 Bit) Google’de ilk aramada çıkan Microsoft’un sitesinden indirebiliyorsunuz. Ancak söz konusu Windows 10; Pro, Education, Enterprise sürümleri olunca bu kez farklı bir yöntem denemek gerekiyor. Aslında orijinal halde bu sürümlere ait (Pro, Education, Enterprise) linklerini Microsoft sitesinden indirmek mümkün. Bu kez karşımıza versiyon sorunu çıkıyor. Örneğin, orijinal Windows 10 Pro 64 Bit’lik linki buldunuz diyelim. Bilgisayarınıza format attınız kontrol ettiğinizde kurduğunuz Windows 10 sürümünün 1709 (Red3) versiyon olduğunu göreceksiniz. Tabi bu durumda bilgisayarınız bir üst versiyon olan örneğin 1803’e (Red4) güncellemek isteyecektir. Tabi güncelleme ile son sürüm olan işletim sistemi inecek, güncelleme sorunları ile başbaşa kalacaksınız.

Amacımız burada Microsoft‘un son çıkarmış olduğu Windows 10 sürüm ve versiyonu tek seferde indirmek. Aşağıda göstereceğim yöntemde; Windows 10 Home, Windows 10 Home Single Language, Windows 10 Education, Windows 10 Pro, Windosws 10 Pro Education, Windows 10 Pro for Workstation işletim sistemlerinin en son versiyon ve orjinal linklerini nasıl bulup bilgisayarınıza .ISO şeklinde indireceğinizi anlatacağım. Tabi bu işlemler oldukça basit bir kaç adımdan oluşuyor. Karışık bir durum yok.

Aşağıda bulunan Microsoft’un resmi sitesine ait linki klikliyoruz. Normal MediaCreationTool indirme aracı sayfası gelecektir.

Link: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Üstteki sayfada iken -sırasıyla- F12’ye basıyoruz. Böyle “inceleme paneli” aşağıdaki gibi sağ taraftan açılacaktır. Burada aşağıda gösterildiği gibi “telefon/tablet simgesine” klikliyoruz ve mobil görünümde sayfamız açılıyor. Ardından URL’mizi seçip ENTER yapıyoruz. (Burada “F5” veya “Sağ Klikle” sayfa yenileme yapmıyoruz. Sadece URL’yi fare ile seçip enter yapıyoruz.)Böylece aşağıdaki gibi mobil sayfa gelecektir. Burada sürüm Windows 10 ve dili Türkçe (farklı bir dilde seçebilirsiniz) seçtikten sonra “Onayla” diyoruz.

Karşımıza 32 veya 64 bit seçeneği gelecek. Bunlardan istediğinizi seçip indiriyorsunuz. İnen dosya doğrudan Windows 10 32 veya 64 Bit’lik olup en son güncellenmiş  .ISO dosyası olacaktır.

Kurulum esnasında Windows 10 Home, Windows 10 Home Single Language, Windows 10 Education, Windows 10 Pro, Windosws 10 Pro Education ve Windows 10 Pro for Workstation sürümlerinden birini kurabilirsiniz. Ben Windows 10 Pro 64 Bit olanını kurdum. Kapaktaki görüntü kurduğum işletim sistemine aittir.

Önemli: Bu şekilde en son sürüme ait linki kullanarak indireceksiniz. İndirdiğim tarihte Windows 10 1083 versiyon olanıydı. Sizin şu anda denediğiniz muhtemelen en son sürüm olan 1809 (Redstone 5) olacaktır. Yani şu anda en son kullanılan sürüm ne ise o inecektir.

3 Yorum

3 Yorum

 1. Pingback: Windows 10 Pro Türkçe ISO 32 ve 64 Bit İndir Tek Link (Resimli Anlatım) » TechWorm

 2. muzip

  3 Kasım 2018 at 15:13

  Dostum son sürüm 1809 doğru ama dediklerini aynen yapmama rağmen 1803 ü indiriyor…

  • Cüneyt Çağala

   3 Kasım 2018 at 16:46

   microsoft 1809 u durdurdu. bununla ilgili bir paylaşım yapmıştık. ne zaman paylaşıma sunulur bilemiyorum. ama hata düzeltilene kadar 1809 piyasaya sürülmeyecek. bakınız: tıkla

Yorum Bırakın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top