Bilgi

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?


Günümüzde herhangi bir dosyayı, belgeyi bir e-mail ortamında, usb bellekte veya herhangi bir platform kullanarak (yandex, google drive, one drive gibi) herhangi birisine gönderebiliriz. Ancak gönderdiğimiz bilginin 3. Kişilerin eline geçmesi için ek önlemler alabiliriz. Bunlardan bir tanesi WinRar ile şifrelemedir. Oldukça basit bir şekilde dosyanızı, belgenizi v.s şifreleyerek karşı tarafa gönderebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus şifrenizin karmaşık ve harf, rakam gruplarından oluşmasıdır. Örneğin 12346 veya 1453 yerine Tech+54846 gibi bir şifre kullanmanız başkalarının bu şifreyi kırmasını engelleyecektir.

Şimdi sizlere kısaca WinRar şifreleme olayını anlatayım.

1- Şifrelemek istediğiniz belge, dosya veya klasörünüzün üzerine gelin sağ klik yapın ve arşive ekle deyin. Bunu dedikten sonra bir pencere açılacaktır.

winrar-yapma

2- Bu pencerede Gelişmiş sekmesini klikleyin ve Parola Ayarla deyin. Küçük bir parola giriş kısmı çıkacaktır. Parolanızı iki kez girdikten sonra TAMAM deyin. Bir kez daha tamam dedikten sonra WinRar ile arşivlenerek masaüstüne atacaktır.

winrar-şifreleme

2- Artık güvenli bir şekilde bunu istediğiniz kişiye yollayabilirsiniz. Bir başkası winrar dosyasını açmaya çalıştığında aşağıdaki ekranla karşılaşacaktır.

winrar-parola

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı