Bilgi

WinRar ile Dosya Sıkıştırma


WinRAR, Windows için Shareware dosya arşivleme ve veri sıkıştırma yazılımıdır. Bir Rus yazılım uzmanı olan Eugene Roshal tarafından geliştirilen bu yazılımın ilk kararlı sürümü 22 Nisan 1995 yılında piyasaya sürüldü ve şu anda dünyanın en popüler dosya sıkıştırma yazılımları arasındadır. Şimdiki geliştirici Eugene Roshal’ın arkasında Alexander Roshal, yazılımın geliştirilmesinde katkıda bulunmaktadır.

WinRAR, bu yazıyı yazdığımız tarihteki en son kararlı sürümü 5.61’dir ve sıklıkla güncel hali yayınlanmaya devam etmektedir. WinRAR, Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu birçok dili destekleme özelliği bulunuyor.

WinRAR güçlü bir dosya sıkıştırma aracıdır. RAR ve ZIP dosyaları için tam destek sağlar. Ayrıca CAB, ARJ, LZH, ACE, 7-Zip, TAR, GZip, UUE, BZ2, JAR, ISO, Z arşivlerinden dosya çıkartılmasını desteklemektedir. Güçlü sıkıştırma, ciltler, şifreleme, kendi açılan modüller, yedekleme kolaylıkları WinRAR‘ın diğer özellikleri arasındadır. Aşağıda linki verilen WinRAR yazılımı sıklıkla kullanılan deneme sürümüdür. Bu program 40 günlük deneme süresi içinde kullanabilir. Bu 40 günlük test süresi sonrasında ise WinRAR size mesajlar ve reklamlar gösterebilir.

WinRAR Programı: İndir

WinRar ile Dosya Sıkıştırma

WinRAR ile birden fazla dosya veya belgeyi seçili halde iken yada bir klasöre attığınız dosya ve belgeleri (film, video, müzik, fotoğraf, resim, word, excel vs.) basit bir şekilde sıkıştırabilirsiniz (arşivleyebilirsiniz).

Örneğin; Masaüstünde bulunan “Belgelerim” klasörü içindeki dökümanları sıkıştırmak için üzerine sağ klikleyip arşive ekle diyoruz.

Gelen panelde “Arşiv Adını” değiştirebilirsiniz. Değiştirmeseniz otomatik olarak klasör adını verecektir. Arşiv biçimini değiştirebilirsiniz. Ancak standart olarak RAR şeklinde olması her zaman tercih nedeni olmalıdır. Eğer sıkıştıracağınız klasörün boyutu çok büyük ise ve birbirine yakın kapasitede eşit paketler halinde arşivlemek istiyorsanız Ciltlere böl, boyut kısmından dilediğiniz büyüklükte arşiv paketleri oluşturabilirsiniz. Örneğin; 20 GB bir veriniz var. Bunları 5’er GB paketler halinde bölmek istiyorsanız Ciltlere böl, boyut kısmından 5000 MB olarak seçebilirsiniz. Böylece 4 arşiv paketi oluşacaktır. Ancak arşivi açmak için 4 paketin aynı yerde bulunması zorunludur. Aksi halde arşivlediğiniz klasörü açamazsınız. Son olarak arşivinize şifre verebilirsiniz. Bu durumda şifre olmadan kimse bu arşivi açamayacaktır. Arşivlediğiniz klasör veya belgeler için şifre verdiyseniz şifreyi unutmamanız oldukça önemlidir. Şifreleme ve ciltlere bölme tamamen isteğiniz doğrultusunda vereceğiniz karardır. Normalde doğrudan hiçbir şey yapmadan arşivlemek için TAMAM demeniz yeterlidir.

Diyelim ki belgelerim klasörünü arşivlediniz. Tekrar açmak için arşivin üzerine gelip sağ klikleyerek Buraya çıkart diyoruz. Bu durumda bulunduğunuz alana arşiviniz çıkarılacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı