Bilgi

WordPress Realy Simple SSL Eklentisi Kurulumu


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “WordPress Realy Simple SSL Eklentisi Kurulumu” konusunda –kısaca- bilgi vermeye çalışacağım. Eğer SSL sertifikasına sahip olmayan bir web siteniz bulunuyorsa “Google Chrome” tarayıcısının URL sekmesinde “Bu Bağlantı Güvenli Değil”  veya ““Bu Bağlantı Tam Olarak Güvenli Değil” uyarısı gelecektir.

Kısaca web siteniz SSL (Secure Socket Layer) ile korunmuyorsa veya SSL kullandığınız halde web sitenizden gerekli ayarları yapmadıysanız muhtemelen yukarıdaki iki hatadan birini alacaksınız.

Bildiğiniz -veya henüz öğreneceğiniz- üzere SSL (Secure Socket Layer), Netspace tarafından geliştirilmiş olan bir çeşit güvenlik sistemidir. Bu sistem, gerçekleştirdiği şifreleme sayesinde web sitenin barındırıldığı sunucu ile ziyaretçi arasında güvenli bir veri iletişimi sağlamaktadır. SSL sertifikalarına sahip olan web siteleri Google tarafından daha fazla saygı görüyor ve daha üst sıralarda gösterim sağlandığını hatırlatalım.

Hosting firmaları bazen otomatik olarak ücretsiz SSL hizmeti sağlayabilmektedirler. Altta görüldüğü üzere bir web sitesi ücretsiz olan “Let’s Encrypt Authority x3” sertifikasına sahip olduğu görülmektedir.

SSL Hizmeti Veren Bazı Popüler Firmalar

Ücretli bir şekilde SSL hizmeti veren firmalarda bulunuyor. Gayet uygun fiyat seçenekleriyle alabileceğiniz SSL Sertifikası hizmeti olduğu gibi üstte anlattığım üzere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz SSL sertifikalarda bulunuyor. Tabi her zaman ücretli olanı tercih etmek web siteniz için avantaj sağlayacağını belirtelim. SSL hizmeti veren bazı popüler firmalar;

1- Comodo, 2- GeoTrust, 3- DigiCert, 4- GlobalSign, 5- Symantec, 6- Thawte, 7- IdenTrust, 8- Entrust, 9-Network Solutions, 10- RapidSSL vs. gibi.

İster ücretli olsun ister ücretsiz olsun SSL hizmetini aldıktan sonra WordPress web sitesi için SSL ayarlarını yapmanız gerekiyor. Burada -sadece- Realy Simple SSL kurulumunu göstereceğim.

WordPress Realy Simple SSL Eklentisi Kurulumu ve Konfigrasyonu

Bir “WordPress” web sitesi için SSL ayarlarının birden fazla yolu bulunuyor. Burada en çok uygulanan yöntem olan Realy Simple SSL Eklentisi ile kısaca anlatmaya çalışacağım. Ancak burada –her ihtimale karşı- web sitenizin bir yedeğini almanızı tavsiye ediyorum.

Realy Simple SSL eklentisi ile SSL kurulum yöntemi hali hazırda en kolay ve en hızlı yöntemlerinden biridir. Şahsen bu yöntemi tavsiye ettiğimi söyleyebilirim.

Öncelikle buradan (tıkla) Realy Simple SSL eklentisini bilgisayarımıza indiriyoruz.

Ardından web sitemizin admin panelinden eklentiler kısmına gelip indirdiğimiz Realy Simple SSL eklentisini web sitemize yükleyip, etkinleştiriyoruz. İşlemimiz burada tamamlandı.

Şimdi web sitemize yeni bir sayfadan giderek URL kısmından –yeşil renkte- “Bağlantı Güvenli”  uyarısının gelip gelmediğini kontrol ediyoruz.

Bu işlemden sonra eğer Google Analytics kullanıyorsanız, burada sitenizin başında yer alan http:// protokolünü https:// şeklinde düzeltiyoruz.

Son olarak bu işlemlerden sonra “ziyaretçi kaybı yaşar mıyım?” sorusu gelebilir. Cevap net bir şekilde, hayır! Bundan sonraki süreçte ziyaretçi sayınızın artacağına emin olabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı