Bilgi

WordPress Web Sitesi Hızlandırma Teknikleri


Eğer wordpress web siteniz varsa öncelikli olarak sitenize ait açılış hızları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü siteniz ne kadar hızlı bir şekilde açılırsa arama motorları tarafından artı puan olarak değerlendirilecek ve yazılarınız arama sonuçlarında daha önde çıkmasını sağlayacaktır. Özellikle Google’nin site açılış hızı olan web sitelerini sevdiğini belirtmekte var.

Ayrıca bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde uzun süre açılmayı bekleyen bir sayfada beklemeyeceğini belirtmekte fayda var! Bu nedenle önce aşağıda verdiğim en popüler web sitesi hız test etme sitelerini ziyaret edip sitenizin hızını kontrol etmeniz.  

Sitenize ait hız testlerini öğrendikten sonra yapmanız gerekenlere gelince! Lafı çok fazla uzatmadan daha da hızlandırmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

1- Smush It Eklentisi Kullanın >>> Bu eklenti sayesinde resimlerinizin/fotoğraflarınızın boyutları optimize edilerek minimum en düşük boyuta getirilecektir. Unutmayın ki fotoğraflar site açılış hızınızı neredeyse %10 etkileyen en önemi öğelerdir. Özellikle fotoğraf v.s yüklerken azami en düşük boyuta getirin.

2- GZippy Eklentisi Kullanın >>> Bu bir sıkıştırma eklentisi. Temel amacı ağ üzerinden gönderilen kapasiteyi sıkıştırır ve daha az boyutlu olmasını sağlar.

3- Total Cache veya Super Cache Eklentileri Kullanın >> Bu iki eklenti zaten bir site için vazgeçilmezdir. Hemen hemen tüm wordpress web sitelerinde yaygın olarak kullanılır. Birden fazla ziyaretçi sitenizi ziyaret ettiğinde oldukça hızlı bir şekilde açılmasını sağlar. Özelliği ise sayfaları belleklendirmesi. Böylece siteniz yorulmadan açılır.

4- Tema Seçimi >>> Uygun bir tema seçimi sitenizin hızını nerdeyse %50’ye yakın etkiler. Bu nedenle her tama farklı açılış hızlarına sahiptir. Tema alırken özellikle buna dikkat edin. Yoksa istediğiniz kadar ayar yapın siteniz yavaş açılır.

5- Uygun Hosting Seçimi >>> Bir hosting firmasının sunucusu sitenizin hızını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle güvenilir firmalarla çalışmanız oldukça önemli. Zaten sunucu kötüyse sitenizin değeride azalacaktır.

6- Sitenizi Optimize Etme >>> Sitenizi optimize etmeniz oldukça önemli. Bununla ilgili eklenti kullanabileceğiniz gibi kendinizde C-Panelden ayarlayabilirsiniz. Ayrıca hotlink koruması konusuna bakmanızı tavsiye ediyorum.

7- Veritabanı Optimize Etme >>> Bunu C-Panelden yapın. Eklenti kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum. Arada derede C-Panelden veritabanınızı onarın. İşe yarayacaktır. Hemde sitenizin sağlığı için oldukça önemli.

Anlatacaklarım bu kadar. Bunun dışında bir sürü yöntem var ancak çoğu boş işler. Temelde tema seçimi ve hosting en önemli iki faktör. Anlattıklarım dışında da işe yarar şeyler çok az etkili oluyor. Sunucunuz Japonya’da olsa bile önemi yok. Bunlar tamamen SEO uydurmaları. Sunucunuz yani hosting firmanız kaliteli ise canavar gibi çalışacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı