Bilgi

Worm (Solucan) Nedir?


Worm (Solucan) yada diğer adıyla Bilgisayar Kurtları  e-mail, crack programlar, forum siteleri,  korsan oyun, dvd ve cd’lerden bilgisayarınıza bulaşan virüslerin alt sınıfı programlardır. Kısaca tanımlayacak olursak Worm (Solucan) bilgisayardaki hafızada konumunu değiştirebilen bunu gerçekleştirirken de sistem tarafından işlenilmeye devam eden programlardır. Worm (Solucan) virüsler gibi kopyalanarak çoğalma özelliğine sahiptir ancak virüslerden temel farkı bilgisayarınıza bulaştığı anda kopyalama işlemini otomatik olarak gerçekleştirirler.  Bu nedenle bilgisayara giren bir solucan kullanıcıya ait herhangi bir komut olmaksızın çoğalmaya başlarlar. Worm’un (Solucan) izlediği yolu şöyle açıklayabiliriz.

Bilgisayarın RAM’inde alan bul >>>>Bu alana kendini kopyala >>> Yeni kopyayı çalıştır >>> Kısırdöngü devam eder.

worm virus

Olabildiğince hızlı bir şekilde çoğalma işlemi gerçekleştiren solucanların ortaya çıkardığı en olumsuz durum ise bilgisayarın RAM’ini artan oranda harcayarak bilgisayarınızın kısa süre içerisinde kullanılmaz hale gelmesine veya çökmesine neden olmasıdır. Diğer olumsuz durumlar ise adınıza sosyal medyada (facebook/twitter) paylaşımlarda bulunması, e-mail göndermesidir.

Diğer bir tehlikeli durum ise sisteminize Back Door dediğimiz bir arka kapı açığı bırakarak bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza erişmesine ve bilgilerinizin çalınmasına neden olmasıdır. Antivirüs’ünüz güncel değilse yeni çıkan bir solucan sisteminizi tamamen kilitleyerek kullanılamaz hale getirebilir. Herhangi bir taşıyıcı program olmadan kendiliğinden çalıştıkları için tehlikeli sınıfa giren bir virüs türüdür.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı