Bilgi

Yazıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “yazıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Söz konusu bir yazıcı olduğunda bir çok kişi teknik detaylar içerisinde kayboluyor. Teorikte yazıcı seçimi çok zor bir işlem gibi gelebilir ancak sanıldığı kadar zor bir işlem olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir yazıcı satın almak istediğinizde “ne amaçla kullanacağınızı ve bütçenizi belirlediyseniz” satın alma işlemi daha kolay oluyor. Amaca yönelik alınmış bir yazıcı size sorunsuz bir kullanım olanağı sağlayacaktır. Örneğin; sadece bilgisayardan mı çıktı alacaksınız, fotoğraf gibi baskı işlemleri mi yapacaksınız, fotokopi veya tarayıcı özelliği olan bir yazıcıyı mı düşünüyorsunuz,  daha çok kimlik fotokopisi işlemleri mi yapacaksınız, kablosuz bir yazıcımı gerekiyor vs. gibi.

Neyse konuyu daha fazla uzatmadan! Olabildiğince kısa öz bazı teknik terimleri anlatacağım. Bu teknik detaylardan sonra alacağınız yazıcı konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaksınız. Bir yazıcı mağazasına girdiğinizde genellikle çeşitli tiplerde yazıcılar çıkar karşımıza;

1- Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Bu tipte yazıcılar günümüzde belirli bir “kullanıcı kitlesine” (bankalar, ptt, kargo işyerleri, muhasebeciler vs.) hitap etmekte ve piyasası bu yönde gelişmektedir. Daha çok nüshalı fatura ve çıktıların basımı için zorunlu olarak kullanılması gereken bir yazıcı türüdür. Bankalarda, kargo gibi işyerlerinde sıklıkla karşılaştığımız ince-uzun yazıcılardır ve sesli bir şekilde çalışırlar.

2- Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Daha çok ev veya fotoğraf baskısı ortamlarında kullanılan bir renkli yazıcı türüdür. Diğer bir adı ise INKJET dir. Bu yazıcının en büyük avantajları ise nokta vuruşlu modellere göre daha sessiz çalışmaları ve fotoğraf kalitesinde renkli baskı yapabilmeleridir. Bu yazıcıyı yukarıda da bahsettiğimiz üzere fotoğraf gibi kaliteli baskı çıktısı almak isteyenler için tavsiye edilir. Eğer daha kaliteli çıktılar elde etmek istiyorsanız bunlar için özel olarak üretilmiş kağıtlardan almalısınız. Ancak bu yazıcıların dezavantajı kartuşları olabildiğince pahalıdır. Bir yazıcı ilk aldığınızda genellikle yazıcı üzerindeki kartuşların doluluk oranı düşüktür. Bu nedenle çabuk biterler ve yenisini allmak durumunda kalırsınız.

Mürekkep Püskürtmeli bir yazıcı satın almak istediğinizde veya özelliklerine baktığınızda genellikle üzerinde Deskjet, Inkjet, Photsmart, Officejet gibi terimler görürürüz. Deskjet: Photoret Precision Teknolojisi kullanılarak kaliteli renkli yada siyah yazdırma işlemi gerçekleştiren ve bir çok türdeki kağıt kullanılabilen yazıcı modelidir. Inkjet: Baskı kalitesi oldukça iyi olan bu yazıcılarda 4 kartuş ve bu kartuşlar için yatak bulunmaktadır. Photsmart: Daha çok dijital fotoğraf makinesi fotoğraflarını baskı haline getirmek için kullanıldığı gibi diğer yazdırma işlemlerinide gerçekleştirir. Officejet: Bu tip yazıcılar aslında çok fonksiyonlu yazıcı dediğimiz “all in one” yazıcılardır. Fotoğraf kalitesinde renkli baskı, renkli fotokopi, renkli faks ve renkli tarama özelliğine sahiptirler.

3- Termal (Isıl) Yazıcılar: Termal yazıcılar, yazıcı başlığının ısıtılmasıyla, yüksek kalitede ki görüntüyü özel ya da düz kağıda aktarırlar. Kullanımda olan iki çeşit ısıl yazıcı vardır; direk termal yazıcı ve termal mum transfer yazıcısı. Direk termal yazıcılar, görüntüyü oluşturan noktaları ısıya duyarlı özel kağıt yüzeyini yakarak oluştururlar. İlk nesil faks makinelerinde bu çeşit yazma metodu kullanılmıştır. Perakende satış yapan yerlerde makbuz için bu çeşit yazıcılar kullanılır. Termal mum transfer yazıcıları ise boya uçunmalı yazıcılarda kullanılan renkli boya katılmış film yerine, balmumu katılmış film kullanılırlar. Termal yazıcı başlığı, film şeridi üzerinden geçerken balmumu eritilerek kağıt üzerine aktarılır. Termal mum yazıcılar, boya uçunmalı yazıcılar gibi özel kağıt kullanmadıkları için daha esnek ve ekonomiktirler. Fakat baskı kaliteleri renk titreşimi nedeniyle diğer yazıcılar kadar iyi değildir.

4- Boya Uçunmalı Yazıcılar: Boya uçunmalı yazıcılar, teknoloji olarak “sublimleşme” metodunu kullanır. Süblimleşme, maddenin katı halden gaz haline geçmesi ve sonra gaz halinden tekrar katı hale dönmesidir. Boya uçunmalı yazıcılar, genellikle fotoğraf baskılarında, yüksek kalite masaüstü yayımcılığında, tıbbi ve bilimsel görüntülemede veya ince detayın ve renk zenginliğinin fiyat ve hızdan önemli olduğu uygulamalarda kullanılır.

5- Lazer Yazıcılar: Lazer yazıcılar en yüksek çözünürlükte ve en kaliteli baskıyı yapabilen yazıcılardır. Üretildiğinden beri masaüstü yayıncılık alanında vazgeçilmez bir araçtır. Bu yazıcılardan, matbaa kalitesinde çıkış alınabilmektedir. Lazer yazıcılar, fotokopi makinelerine benzemektedir. Lazer yazıcılarda da fotokopi makinelerinde olduğu gibi toner kullanılmaktadır. Toner tanecikleri, bilgisayardan gelen veriler yardımı ile kâğıt üzerine basılır. Her bir toner taneciğinin bir noktadaki yoğunluğu çözünürlüğü ifade etmektedir. Çözünürlük, dpi (dot per inch/ inç başına nokta sayısı) olarak gösterilen bir değerdir. Bugün yaygın olarak 600 dpi ve üzerinde lazer yazıcılar kullanılmaktadır. Lazer yazıcıların sessiz çalışmaları, kalite ve hızlarının yanında en büyük özellikleridir. Günümüzde işyerleri/okul gibi yerlerde toplu renkli veya siyah beyaz çıktı almak için en çok tercih edilen yazıcılardır.

Teknik terimler yukarıdaki gibi. Kısaca özetlemek gerekirse;

1- Nokta Vuruşlu Yazıcılar: Banka, ptt, muhasebe, kargo gibi nüshalı çıktı elde etmek isteyenler için ideal olan bir yazıcı modeli.

2- Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar: Daha çok kaliteli renkli çıktı (fotoğraf) veya bireysel olarak renkli çıktı almak için kullanılır. Dilediğinizde siyah-beyaz çıktı elde edebiliyorsunuz. Ancak bunların kartuşları oldukça pahalıdır. Eğer fotoğraf gibi baskı işlemlerinde kullanacaksanız o zaman kaliteli kağıtlar kullanmalısınız. Bireysel olarak çocuklar için ödev v.s gibi renkli çıktı elde edebilirsiniz. Piyasada çok ucuza 100 TL’den başlayan fiyatları var. Ama kesinlikle bunların ucuzlarını kullanmayın. Çünkü kartuş donması, yazdırma kafası sorunları ortaya çıkıyor. Hatta şunu diyebilirim ilk aldığınızda kartuşları genelde boşa yakın ve yarı oranında dolu oluyor. Kartuş fiyatı yazıcı fiyatı kadar. Bu nedenle siz siz olun kaliteli bir şey alın. Yoksa evde süs olarak durur.

3- Termal (Isıl) Yazıcılar: Bu yazıcılar daha çok perakende satış yapan yerlerde makbuz için bu çeşit yazıcılar kullanılır. Normal yazıcı değildir.

4- Boya Uçunmalı Yazıcılar: Bu tip yazıcılar yukarıda değindiğimiz üzere genellikle fotoğraf baskılarında, yüksek kalite masaüstü yayımcılığında, tıbbi ve bilimsel görüntülemede veya ince detayın ve renk zenginliğinin fiyat ve hızdan önemli olduğu uygulamalarda kullanılır.

5- Lazer Yazıcılar: Günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen yazıcı modelidir. Bu tür yazıcılar hem renkli hemde siyah beyaz çıktı almak için kullanılan ideal yazıcı türleridir. Ancak fotoğraf baskısı tercih edilecekse o zaman mürekkep püskürtmeli yazıcılara bakılmalıdır. Toner adı verilen boya tozları kullanılırlar ve kartuşlara göre daha ekonomiktirler.

Yorum: Ucuz etin yanisi olmaz. Hele söz konusu olan bir elektronik cihaz ise kesinlikle ucuza kaçmayın derim. Piyasada makul düzeyde satılan bir çok yazıcı piyasada daha çok sattıkları kartuştan para kazanıyor. 90 TL’lik bir mürekkep püskürtmeli yazıcının kartuşu 100 TL olabiliyor. Tabi bu tarz cihazlarda muadil/dolum şeklindeki kartuşlara izin vermeyebiliyor. Ancak toner kullanan ve laser yazıcı dediğimiz yazıcı modelleri ucuzundan pahalısına kadar her zaman uygun ve uzun süre kullanılabilir durumda oluyor. En iyi yazıcı markası dediğimizde dünyada kabul gören markalar HP, Canon, Brother, Samsung, Epson, Ricoh, Xerox, Lexmark ve son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Kyocera.

Piyasada moda olan ise çok fonksiyonlu denilen “All in One” yazıcılar. Aslında böyle bir yazıcı alacaksanız yani tarayıcı, fotokopi muhakkak Lazer özellikte yazıcı olmasına dikkat edin. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için “All in One” olanları tavsiye etmiyorum. Başta dediğim gibi ihtiyaca yönelik bir yazıcı her zaman için daha karlıdır. Çok fonksiyonlu yazılarda eğer fax vs. söz konusu olacaksa o zaman bu konuda eğitim almanızda fayda var. Aksi halde bir süre sonra kimse bu özelliği kullanamayacaktır. Standart fotokopi bile çekerken birilerinden yardım istemek durumunda kaldığımızı hatırlatmakta fayda var J

Neyse benden bu kadar. Bütçenizi ve ne amaçla kullanacağınızı yorum kısmına yazın size uygun yazıcı modellerinden tavsiyede bulunalım.

Selametle.

 • http://bestreviews.com/best-home-printers-b
 • http://www.expertreviews.co.uk/printers/1402512/best-printer-2017-the-best-inkjet-printers-laser-printers-and-all-in-ones-you-can-1
 • http://www.trustedreviews.com/best-printers_round-up

2 Yorum

2 Yorum

 1. Onur Ahmet

  17 Ağustos 2017 at 13:42

  Bilgilendirici yazı için teşekkürler , siyah beyaz çıktı alabileceğim ve çok fonksiyonlu maksimum 1000 tl ye kadar olan yazıcı önerileri alabilirmiyim

  • Cüneyt Çağala

   27 Ağustos 2017 at 15:38

   merhaba. sadece siyah beyaz ve çok fonksiyonlu olacaksa laser yazıcı almanız sizin için daha iyi. bu konuda marka olarak samsung, brother, hp, canon, oki değerli markalardan. bütçeniz çok iyi bir yazıcı almak için yeterli. tam olarak ne amaçla kullanacağınız bilmiyorum ama yıllarca ve sorunsuz bir yazıcı istiyorsanız aşağıda önerdiklerim için pişman olmayacağınıza eminim. önerdiklerim şahsen deneyimlediğim ve piyasada kabul gören modeller olduğunu hatırlatayım.

   Brother MFC-1911W Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 650 TL Civarında
   Samsung SL-M2070W Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 500 TL Civarında
   Canon I-Sensys MF237W Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 950 TL Civarında
   HP Laserjet Pro M134FN Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 710 TL Civarında

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı