Bilgi

Yeşil Pasaport Kaç Günde Çıkar?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere yeşil pasaport’un (diğer adı hususi pasaport) kaç günde çıkacağı ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.  Öncelikle vereceğim bilgi İstanbul için geçerli. Ama diğer illerde de muhtemelen aynı zamanda çıkacağını düşünüyorum.

Yeşil Pasaport için  kurumunuzdan alacağınız siz ve sizle birlikte pasaport alacak diğer aile fertlerinin kimlik bilgilerinin olduğu “Yeşil Pasaport Başvuru Formu”, pasaport başvurusunda bulunacaklar için (yaşı kaç olursa olsun çocuklar/bebekler dahil) 2’şer adet Biometrik Fotoğraf, T.C Nüfus Cüzdanlarının aslı, Banka’ya yatırılan pasaport cüzdan bedeli ödendi dekontu (her pasaport için yaklaşık 87 TL) hazır ise https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden randevu alıyorsunuz. Randevu günü hep beraber İstanbul Emniyet Müdürlüğüne Yabancılar Şube Müdürlüğü (2.Katta) gidiyorsunuz. Önce parmak izlerinizi tarattırıp sisteme kaydını sağlıyorsunuz. Önceden (Sanırım 2008’den sonra) parmak izleri kaydı olanların parmak izi kaydı alınmıyor. Parmak izlerinizin alındığına dair formu aldıktan sonra belgelerinizle birlikte başvuruyu banko sırasına göre oradaki görevliye teslim ediyorsunuz.

İşlemler 15 dakika sürüyor. Bir kaç imza ve prosedürden sonra evraklarınızda eksiklik v.s yoksa işleminiz tamamlanıyor. Ben perşembe günü saat 16:30’da başvurdum. 3 GÜN İÇİNDE yani pazartesi günü pasaportlar PTT Kanalı ile bana ulaştı. Bazı yerlerde bu işlem 7 gün v.s sürebilir. Ama olabildiğince hızlı bir şekilde pasaportun size ulaştığını söyleyebilirim. Zaten başvurunuz onaylandığı an size SMS ile bilgi veriliyor. Ve pasaport size ulaşana kadar SMS ile bilgilendiriliyorsunuz. Maximum süre ise 15 GÜN. Yani en fazla 3-15 gün süre içerisinde pasaportunuz elinizde.

Not: İstanbul Emniyet Müdürlüğü içerisinde VAKIFBANK Mevcut dilerseniz pasaport cüzdan bedelini orayada yatırabilirsiniz. Ayrıca pasaport cüzdan bedeli dışında herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.

Detaylı Bilgi İçin: http://www.pasaport.pol.tr/Sayfalar/hususi_Pasaport.aspx

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı