Bilgi

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?


Herkese Merhaba. Bu makalemizde Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Burada İstanbul’da ki başvuru şeklini anlatacağım. Muhtemelen diğer illerde de aynı şekilde oluyor. Birincisi Yeşil Pasaport için öncelikli olarak yapılması gereken evrakların tam olmasıdır.

1- Öncelikle ilk yapacağınız işlem Biometrik fotoğrafları çekmek. Yaşı ne olursa olsun sizle beraber yeşil pasaport alacak eş veya çocukların Biometrik Fotoğraflarını çekiyorsunuz.  (Kişi başı en az 4’er tane çekmeniz yararınıza)

2- Eğer memur iseniz kurumunuzdan alacağınız ve sizle birlikte başvuruda bulunacak olan eş ve çocukların kimlik bilgilerinin yer aldığı formu/belgeyi doldurup kurumunuz müdürüne/yetkilisine imzalı-mühürlü onaylatıyorsunuz. (Not: Emekli iseniz kurumunuzdan emekli olduğunuz tarihteki kadro derecesi ve öğrenim durumunu gösterir formu/belgeyi alıyorsunuz. Diğer şartlar için >>>> Bakınız)

3- Vakıfbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank veya anlaşmalı bankaların birine gidip pasaport cüzdan bedelini ödüyorsunuz (Her pasaport için yaklaşık 87.5 TL) Bunun dışında herhangi bir ödeme yok. Yani yeşil kartta harç parası yok.

4- Evraklarınız tamam ise https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden randevu alıyorsunuz. Randevu günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü içerisinde Yabancılar Şube Müdürlüğüne (2.Katta) gidiyorsunuz.

5- Önce herkes orada bulunan görevli yardımıyla parmak izlerini tarattırıp sisteme kaydını sağlıyorsunuz. Önceden (Sanırım 2008’den sonra) parmak izleri kaydı olanların parmak izi kaydı alınmıyor. Parmak izlerinizin alındığına dair formu aldıktan sonra belgelerinizle birlikte başvuruyu banko sırasına göre oradaki görevliye teslim ediyorsunuz.

6- İşlemler gördüğüm kadarıyla ortalama 10-15 dakika sürüyor. Bir kaç imza ve prosedürden sonra eğer evraklarınızda eksiklik v.s yoksa işleminiz tamamlanıyor. Şahsen perşembe günü saat 16:30 civarında başvurdum. Yaklaşık 3 GÜN İÇİNDE yani pazartesi günü pasaportlar PTT Kanalı ile bana ulaştı. (Komşum teslim almıştı)

7- Bazı yerlerde yeşil pasaportun çıkma süresi 7 gün v.s sürebilir. Ancak olabildiğince hızlı bir şekilde pasaportun size ulaştığını söyleyebilirim. Başvurunuz onaylandığı an size SMS ile bilgi veriliyor. Ve pasaport size ulaşana kadar SMS ile bilgilendiriliyorsunuz. Pasaportun maximum size ulaşma süre ise 15 GÜN. Yani 3-15 günlük süre içerisinde pasaportunuz elinizde. Randevu almadan sakın gitmeyin derim. Yoksa geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak randevunuza yetişmemeniz durumunda tolerans tanınması oradaki görevliye bağlı.

Bilgi: İstanbul Emniyet Müdürlüğü içerisinde VAKIFBANK Bankası var. Dilerseniz pasaport cüzdan bedelini orayada yatırabilirsiniz. Yukarıda dediğim gibi pasaport cüzdan bedeli dışında herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı