Bilgi

YouTube Kanalınız İçin Özel URL Alma


Kanalınız uygunsa hayranlarınıza YouTube kanalınız için “Özel URL” adı verilen akılda kalıcı bir İnternet adresi sunabilirsiniz. Özel URL’ler, youtube.com/ÖzelAdınız ve youtube.com/c/ÖzelAdınız şeklinde görünecektir. Özel URL’nizi; görünen adınız, YouTube kullanıcı adınız, diğer mevcut özel URL‘leriniz ya da bağlı internet sitenizin adı gibi öğelere göre seçebilirsiniz (tamamı geçerliliğe tabidir).

Özel URL‘nizi paylaşırken büyük harf kullanımını ve aksanlarını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Örneğin, hem youtube.com/c/ ÖzelAdınız hem de youtube.com/c/ÖzelAdınız, izleyicileri aynı kanala yönlendirir.

Özel URL’leri oluşturduktan sonra değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, özel URL’yi değiştirmek istiyorsanız kanalınızdan kaldırıp yeni bir tane isteyebilirsiniz. Özel bir URL‘yi kaldırdıktan sonra başka bir içerik üretici tarafından alınabileceğini unutmayın. Genellikle bir YouTube kanalının sadece bir (1) özel URL’si olabilir ve özel URL’ler başkasına aktarılamaz ya da atanamaz. Kanalınıza yönlendiren özel URL oluşturmak için hesabınızın aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir.

  • 100 veya daha fazla abonesi olmalıdır.
  • En az 30 günlük olmalıdır.
  • Kanal simgesi olarak bir fotoğraf yüklenmiş olmalıdır.
  • Bir kanal resmi yüklenmiş olmalıdır.

YouTube Kanalınız İçin Özel URL Alma

1- Öncelikle YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan profil simgenize klikleyin ve açılan pencereden “Ayarlar” sekmesini seçin. Ayrıca isterseniz burada (tıkla) bulunan linke klikleyerek “Ayarlar” sekmesine gidebilirsiniz.

2- Gelen “Ayarlar” penceresinden “Gelişmiş Ayarlar” seçeneğini klikleyin. “Özel URL için uygunsunuz” seçeneği bulunuyorsa YouTube kanalınız için özel URL alabilirsiniz.

3- Son olarak Özel URL Al seçeneğinden belirlediğiniz adı yazarak ve kullanım şartlarını kabul ederek URL’yi değiştir diyoruz. İşlemimiz bu kadar.

Bu URL’yi sitenizde veya herhangi bir alanda eklenti vs. yüklemeden kullanmak istiyorsanız burada (tıkla) bulunan linke gidip Kanal Adı veya Kimliği kısmına; YouTube Kanal Kimliğini veya belirlemiş olduğunuz özel URL‘yi yazarak kodu sitenizin istediğiniz bir alanına yapıştırıp, kullanabilirsiniz.

YouTube Kanal Kimliğini, Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar sekmesinde bulabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı