Bilgi

Youtube Tarhiçesi ve Gelişimi


YouTube, merkezi ABD’nin Kaliforniya şehrinde bulunan bir video barındırma sitesidir. 15 Şubat 2005’te daha önce dünyanın gelişmiş sitelerinden biri olan PayPal’ın 3 eski çalışanı tarafından kurulmuştur. Sitenin kısa sürede adını duyurmasıyla Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır.

Daha sonra ise Google’ın yan kuruluşu olarak devam etmiştir. Site genel olarak; Video klipler, televizyon klipleri, müzik videoları, video bloglar, bireysel videolar ve eğitici videolar sitede yer almaktadır. Sitede yer alan videolardan bazıları kötü etki uyandırabileceği gerekçesiyle sadece 18 yaşından büyük izleyiciler tarafından izlenebilir. Sitede kullanıcıların etkin olarak kullanımı açısından 76 dil mevcuttur. Erişime engelli ülkeler hariç dünyanın bütün ülkelerinden erişime açıktır. Kendini yayınla sloganı ile ilgi çekici şekilde ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkışında 3 eski PayPal çalışanın bir partide videolarını internet ortamında paylaşırken yaşadıkları sorun önayak olmuştur.

Ülkemizde  site geçmiş zamanlarda hizmet dışı bırakılmıştır. Gerek siyasi gerek dini nedenler çerçevesinde bu şekilde adımlar atılmıştır. Kullanıcıların günlük hayatta sıklıkla ziyaret ettikleri site eğitici videolarıyla öğrencilere de güzel imkanlar sunmaktadır. Youtubedeki videolar genelde kişiler tarafından yüklenir.

Ancak CBS, BBC, Vevo, Hulu gibi şirketler ortaklık programı ile içerikliklerinin bir kısmı yayınlanmaktadır. Siteye ilk atılan video kuruculardan birinin hayvanat bahçesinde çekip paylaştığı videodur ve hala izlenilir durumdadır.

Kullanıcılar tarafından günlük 65.000 adet yeni video eklenmekte ve 100 milyona yakın video izlenmektedir. Kullanım koşullarına uymayan videolar diğer kullanıcıların şikayetleri üzerine incelenir ve silinir. İzleyiciler izledikleri viedolara not verebilmekte aynı zamanda videolara yorum yapabilmektedir. Ayrıca siteden para kazanabilmek için ‘Partner Programı’ mevcuttur. Bu programa üye olmak için videoların kendine özel olması ve binlerce kez izlenmesi gerekmektedir.

Sitenin bir başka olumlu etkisi ise kullanıcıları sosyal açıdan olumlu etkisidir. Birçok kullanıcı ülkesinde sitedeki tıklanma rekorları sayesinde ünlü olmuştur. Bugün ülkemizde en çok kullanılan sitelerin içerisinde olan Youtube insanlara çeşitli olanaklar sağlamaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı