Bilgi

29. Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “29. Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle şu andaki tarih itibari ile 29. Dönem POMEM için başvurular henüz başlamadı. Bu konuda Polis Akademisi Başkanlığından yapılacak olan resmî açıklamayı bekliyoruz. Son yıllarda yapılan POMEM başvuru tarihlerinin genel olarak Eylül Ekim ve Aralık dönemine denk geldiğini aşağıdaki POMEM Başvuruları bilgilerinden görebiliyoruz. Bunun nedeni lisans ve önlisans öğrencilerinin bu dönemde mezuniyet durumlarının kesinleşmesinden kaynaklanıyor.

Tahminimize göre bu yıl düzenlenecek olan 29. Dönem POMEM Başvuruları Eylül Ekim ve Aralık 2022’de başlayacak ve tahmini 8.000 ile 10.000 arasında öğrenci adayı alınacak. Bu nedenle Polis Akademisi Başkanlığı resmî web sitesi olan www.pa.edu.tr adresindeki DUYURULAR sekmesini takip etmenizi öneriyoruz. Yine 29. Dönem POMEM ile ilgili bir gelişme olursa web sitemizden sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

POMEM Başvuru Şartları Nelerdir?

POMEM’lerde eğitim-öğretim, parasız yatılı ve üniformalı olup, öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları devletçe karşılanır. POMEM’deki eğitim-öğretimi başarı ile tamamlayan öğrencilere Mesleki Eğitim Sertifikası verilir. POMEM öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda yapılacak eğitim sonu sınavında başarılı olmaları şarttır.

POMEM’deki eğitim – öğretimi başarı ile tamamlayan adaylara Polis Meslek Eğitim Sertifikası verilir. POMEM öğrencilerinin aday polis memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda yapılacak eğitim sonu sınavında başarılı olmaları şarttır.

POMEM’lere (Polis Meslek Eğitim Merkezlerine), lisans, önlisans mezunları ve/veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilirler. Yabancı ülkeden alınan lisans, önlisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilmektedir.

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

Adaylar POMEM sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir.

POMEM Giriş Sınavları, Fiziki Yeterlilik Sınavı ve Mülakat Sınavı şeklinde iki aşamalı yapılır.

İnternet üzerinden ilan edilen yer ve tarihte adayların POMEM Giriş Sınavları yapılacaktır.

Sınav Komisyonu kararlarına itiraz edilemez.

POMEM Başvuru Şartları

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

– Lisans veya ön lisans mezunu olmak.

– Lisans mezunları için KPPS (P3) Puanı 60 veya üzerinde almış olmak; ön lisans mezunları ise KPPS (P93) Puanı 65 veya üzerinde almış olmak.

– Sınavın yapılacağı 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

– Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

– Erkek öğrenciler için en az 167 cm boy uzunluğuna; bayan öğrenciler içinse en az 162 cm boy uzunluğuna sahip olmak.

– Beden kitle indeksi hesaplamasında; erkek ve bayan öğrenciler için 18.00 – 27.00 beden kitle indeksi aralığında bulunmak.

POMEM Başvuru Şartları Detaylı Bilgi (Tıkla)

POMEM Başvurunda İstenen Belgeler

İnternetten ön başvuru yapan adayların şahsen başvuru ve sınav için getirmesi gereken belgeler;

a) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)

b) Sınav başvuru dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (Sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

c) Sağlık Bilgi Formu, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır. (Sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sağlık bilgi formu pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna katılmasına engel sağlık probleminin bulunmadığına dair beyanı. (Sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, söz konusu evrak www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)

d) Mezuniyet bilgisi mezun olduğu üniversite tarafından YÖK sistemine işlenmemiş olan adaylar diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisini Diğer adaylar mezuniyetine ilişkin herhangi bir belge getirmeyecektir. (Mezuniyet bilginizin YÖK Sistemine işlenip işlenmediğini e-Devlet’ten kontrol edebilirsiniz.) (Yabancı ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

e) Polis Akademisi resmi internet sayfasından başvuruyu tamamladıktan sonra sınav giriş belgesinde fotoğrafı olmayan adayların son bir yıl içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

f) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olması durumunda müracaat kabul komisyonuna ibraz etmek üzere ilgili belgeyi getirecektir.

g) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (Eğer yaş tashihi yaptırmış iseniz, yaptırdığınız yaş tashihinin tarihini gün-ay-yıl olarak yazınız. Kesinleşmiş Mahkeme Karar tarihi yazılacak ve tasdikli mahkeme kararı başvuru sırasında teslim edilecektir.)

ğ) Emniyet teşkilatı şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit veya vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yapar.

h) Emniyet teşkilatı dışında şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından başvuru yapacak adaylar, onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar sınav esnasında belgenin aslını Müracaat Kabul Komisyonuna teslim eder.

ı) Sınav Giriş Belgesi.

UYARI: Aranılan nitelikleri taşıyan ve istenen belgeleri getiren adayların şahsen başvuruları alınır. Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.

Yıllara Göre POMEM Başvuru Tarihleri

28. Dönem POMEM Başvuruları: 27 Aralık 2021 – 07 Ocak 2022 | 28. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (5.120) erkek ile (1.280) kadın, önlisans mezunu (1.280) erkek ile (320) kadın aday olmak üzere toplam (8.000) aday alınacaktır.

27. Dönem POMEM Başvuruları: 08 Aralık 2020 – 21 Aralık 2020 | 27. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (5.440) erkek ile (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek ile (240) kadın aday olmak üzere toplam (8.000) aday alınacaktır.

26. Dönem POMEM Başvuruları: 14 Ekim 2019 – 25 Ekim 2019 | 26. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (5.040) erkek ile (560) kadın, önlisans mezunu (1.260) erkek ile (140) kadın aday olmak üzere toplam (7.000) aday alınacaktır.

25. Dönem POMEM Başvuruları: 17 Eylül 2019 – 27 Eylül 2019 | 25. Dönem POMEM Özel Harekât branşında yetiştirilmek üzere en az lise veya dengi okul olmak üzere, önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan (500) kadın aday asıl olarak alınacaktır.

24. Dönem POMEM Başvuruları: 08 Nisan 2019 – 22 Nisan 2019 | 24. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (2.500) kadın, önlisans mezunu (500) kadın olmak üzere toplam (3.000) KADIN öğrenci alımı yapılacaktır.

23. Dönem POMEM Başvuruları: 01 Ekim 2018 – 14 Ekim 2018 | 23. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (7.200) erkek ile (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (10.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

22. Dönem POMEM Başvuruları: 12 Mart 2018 – 23 Mart 2018 | 22. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (7.200) erkek ile (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (10.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

21. Dönem POMEM Başvuruları: 25 Eylül 2017 – 06 Ekim 2017 | 21. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunlarından 10.000 erkek, 1.000 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 13.000 öğrenci adayı alınacaktır.

20. Dönem POMEM Başvuruları: 03 Nisan 2017 – 14 Nisan 2017 | 20. Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunlarından (9.000) erkek, (1.000) kadın aday olmak üzere toplam (10.000) aday asıl olarak alınacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı