Bilgi

4.5G Saçmalığı Üzerine!


Aslında bu çılgınlık nerden geliyor bilmiyorum. Uzun zamandan beri beyaz adamlar 4G kullanıyor ama çılgınca bunun reklamını yapmadılar. Hadi bunu geçelim. Avrupadaki bir çok ülkede GSM operatörü seçimi ülkemizde göre daha fazla. Bizde memur isen Avea, zengin ise Turkcell, öğrenci ise Telsim pardon Vodafone kullanmak zorundasın. Haa bide BIM Cell var. Kullananı hiç görmedim.

Avrupalılar uzun yıllardan beri telefonundan veya bilgisayarından gayet hızlı bir şekilde faydalanıyor. Tabi iş reklama gelince bizden hızlısı yok. Realite nedir peki? Para ve Adil kullanım kotası! Tekelleşmiş sistem sana belirli bir kota (download) miktarı olduğunda tabiri caizse 200 km hızla giderken bir adan 3 km hıza düşürüyor!

E kardeşim Avrupa’da adil kullanım kotası yok mu? Var! Avrupa’da adil kullanım kotası var ancak 50-75 GB değil 500-600 GB!

Bakın ben bireysel bir kullanıcıyım! Normal bir kullanıcı yani. Neredeyse hiç film indirmem. Nadiren izlerim. Ayda 1-2 bilemedin 3 film. Bazen youtube! Ulan ayın 15’i oldumu adil kullanım kotasından hızım düşüyor?…

Neyse konuyu dağıtmayalım. Size kısaca çarpıklığı anlatayım.

Kullandığım telefon Samsung Galaxy S3. Yani 3G standartlarına gayet uygun. Kullandığım telefonda telefonumun sağ üstünde H+ Sembolü çıkıyor. Bunun anlamı şu; kullandığım telefon indirme hızı 84 Mbit/s ve yükleme hızı 10,8 Mbit/s. Yani H+ demek kısaca HSPA+(Evolved High Speed Packed Access) demek.

Peki benim telefon 3G olduğu halde indirme hızı 84 Mbit/s ve yükleme hızı 10,8 Mbit/s mi?

Hiçbir zaman olmadı. Bundan sonrada olmayacak.

Telefonumla 84 Mbps’yi bırakın normal değerinde bir hız alamadım. Bakın Şişli’nin göbeğinde yaptığım test! İndirme hızı 1.20 Mbit/s ve yükleme hızı 0.29 Mbit/s. Sen kalkmış 4.5G’nin reklamını yapıyorsun. Diyorsun ki kullandığın telefon ve sim kartı desteklerse İndirme hızın 100-300 Mbps yükleme hızın ise 3-5 Mbps. Gel de gülme.

Tamam gülmeyelim.

3g hspa

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı