Bilgi

ACT (Active Cylinder Technology) Nedir? Ne İşe Yarar?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “ACT (Active Cylinder Technology) Nedir? Ne İşe Yarar?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Volkswagen Golf ve Passat modellerinde 1.4 TSI 150 PS gücündeki motor, “ACT Teknolojisiyle” sunulmaktadır. 4 silindirli ve egzoz turboşarjı ile aşırı beslenen bu 16 subaplı modern motor, 250 NM maksimum torkunun 100 NM ve daha düşüğü talep edildiği durumlarda ve 1.250 ila 4.000 d/d arasında, saatte 130 km/s hızın altında ilerlendiği sırada 2 ve 3 numaralı silindirlerini kapatır. Bunu, egzoz ve emme subaplarına kumanda eden egzantirik milini 0 dereceli bir noktaya kaydırarak yapar ve aynı anda yakıt enjeksiyonunu ve buji ateşlemesini de keser.

Merak edilen soru; “ihtiyaç halinde” ne olacağıdır. Yaklaşık olarak 11 ms gibi (anlık diyebileceğimiz) kısa bir süre içerisinde (krank milinin 1.5 turu yeterlidir) ilgili silindirler sarsıntısız ve hissedilmeden devreye girer şeklinde olacaktır. Tüm bunların sayesinde ortalama %16 daha az yakıt sarfiyatı elde edilebilmektedir (NEDC normlarına göre 0,4 lt/100 km daha düşük tüketim).

Kaynak: https://binekarac2.vw.com.tr/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı