Bilgi

Adil Kullanım Kotası Sorunu (AKN) ve Çözümü


İnternetinizi kullanmaya başladığınızda aniden karşınıza yukarıdaki fotoğrafta belirtilen mesajla karşılaşırsanız anlayın ki hızınızı yaklaşık olarak 3 Mbps’ye düşürmüşlerdir. Bunun mesajın anlamı kısaca internet paketinizde tanımlı olan AKN yani Adil Kullanım Kotasını doldurmuşsunuz demektir. Bu paket genellikle 50 GB, 75 GB, 100 GB veya 200 GB şeklindedir. Siz eğer paketinizde tanımlı olan (örneğin 75 GB) indirme sınırını aştıysanız hızınız düşürülür. Ve aşağıdaki mesajla karşılaşırsınız.

“Değerli müşterimiz. İnternet paketinizin aylık GB’nı (AKN) aşmış olmanız sebebi ile ayın kalan günlerinde internet hızınız düşürülmüştür. Önümüzdeki ay itibarıyla interneti tekrar mevcut paketinizin hızı ile kullanmaya devam edebileceksiniz.”

“İnternet hızınız düşmeden kullanmak için size en uygun olan pakete geçin. TTNET internet paketleri ve GB’ları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Paketinizi hemen değiştirmek için tıklayınız.”

İndirdiğiniz her dosya, izlediğiniz her film, internette gezindiğiniz her sayfa aslında kotanızdan harcanır. Özellikle youtube yada haber izlemek büyük ölçüde kotanızın bitmesine neden olacaktır.

Adil Kullanım Kotası olayının çözümü aslında şudur! Eğer film v.s gibi yükske boyutta veri indirecekseniz ayın 28-30’unu seçin. Ayın sonuna doğru sömürebildiğiniz kadar, indirebildiğiniz kadar film, müzik video indirin. Çünkü ayın 1’inde kotanız sıfırlanacaktır. Bu nedenle ay sonunu seçmeniz en doğrusu olacaktır.

Bunun dışında facebook, twitter gibi otomatik video oynatma özelliklerini kapatın. İnternet üzerinden bir TV Kanalını izlemek veya bir video izlemek indirme ile eşdeğerdir. Bu nedenle özellikle izleme oranınızı düşürün. Bunun dışında bol resimli haber sitelerinin ana sayfalarından kaçının. Çünkü her resim aynı zamanda bir veri olduğundan bu değeri düşük olsada kotanızdan düşürülecektir.

Ayrıca modem üzerinde ayar v.s kotanızı hiçbir şekilde etkilemez. İnternette modem veya programla kota olayını çözmeniz imkansızdır. Böyle şeylere inanmayın ve itibar etmeyin. Aşağıdaki verdiğim linkten kotanızı sorgulayarak ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

İnternet Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? TIKLA

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı