Bilgi

TP-Link TL-WA701ND Kurulum ve İnceleme


Son zamanların en çok satılan ucuz ve kullanılabilir Acces Point Marka/Modeli olan TP-Link TL-WA701ND bir çok kullanıcı tarafından beğenilen bir bir wifi cihazı. Bireysel kullanıma uygun ve görünüş olarak şık bir tasarıma sahip bu model 150Mbps kablosuz iletim hızı ile kesintisiz kablosuz internet erişimi sağlıyor. Ayrıca QSS düğmesine tek basışta WPA Şifreleme olanağı ile güvenliği bir adım öteye taşıyorsunuz. Böylece şifrenizi çalmak isteyen kullanıcılar için büyük bir engel oluyor.

Özellikle belirteyim ki IEEE802.11n desteği ve çift anteni üzerinden gelişmiş MIMO teknolojisi sayesinde neredeyse olabildiğince uzak mesafelere yayın olanağı sağlıyor. Eleştirilere baktığımızda TP-Link TL-WA701ND Acces Point hakkında  pek şikayete rastlamıyoruz. Ürünün yeni olması ve piyasaya daha yeni çıkmasını buna bağlayabiliriz.

TP-Link TL-WA701ND Fiyatı şu anda 60 TL civarında satılıyor. Herhangi bir teknik arızada ise Yurtiçi kargoya sadece kargo takip numarasını vererek dilediğiniz zaman ücretsiz gönderim sağlayabiliyorsunuz.

tp-link tl-wa701nd adaptör

passive poe injector

Bilgi: Bu cihazla gelen (üstteki foto) bir aparat (passive poe injector) var onun hakkında bilgi vereyim. Eğer bu cihazın yanında bir elektrik kaynağı varsa yani adaptörü takacağınız bir priz varsa bu cihazı kullanmanıza gerek yok. Ancak cihazı kuracağınız monte edeceğiniz yerde elektrik yoksa ve elektrik çekmek zorsa yada elektirik kablosu çekemiyorsanız o zaman bu aparat devreye giriyor. Şöyle oluyor. Cihazı kurduğunuz yerde kutudan gelen adaptörü DC yazan yere, modemden veya switchten çıkan kabloyu LAN kısmına takıyorsunuz. Ardından POE kısmından cihazın bulunduğu yere kadar (maximum 35 metre) ethernet kablosunu getirip TP-Link TL-WA701ND cihazına takıyorsunuz. Ve artık cihaza adaptör takmanıza gerek kalmıyor.

TP-Link TL-WA701ND Kurulum

1- Kurulumu ise oldukça basit. Aşağıdaki videoyu izleyerek yapabilirsiniz. Kutu içerisinde gelen kablonun bir ucunu bilgisayarınızın ethernet girişine takın diğer kısmını ise cihaza taktıktan sonra elektrik bağlantısını gerçekleştirin. Ardın ilk yapmanız gereken bilgisayarınıza elle IP vermek aşağıdaki gibi. Önemli Not: Eğer laptop bilgisayara bağladıysanız wifisini kapatıp o şekilde IP ayarlamalarını yapın. Laptop wifisi açıkken bu işlemleri yapamazsınız.

tp-link tl-wa701nd kurulum ve ayar

2- Bunu yaptıktan sonra cihaza bağlanmak için tarayıcıya 192.168.0.254 yazın ve ENTER yapın. Sizden şifre isteyecek TP-Link TL-WA701ND Kullanıcı Adı: admin ve Şifresi: admin şeklindedir. Böylece giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra zaten hazır kurulum ekranı gelecek.

tp-link tl-wa701nd kurulum (1)

3- Şifreyi girdikten sonra NEXT diyelim… Bu hızlı kurulum seçeneğidir. tp-link tl-wa701nd kurulum (2)

4- Ülkeyi istediğiniz gibi seçebilirsiniz. United States (ABD) olması bir şeyi değiştirmez. Böyle devam edin.tp-link tl-wa701nd kurulum (3)

5- Kablosuz olarak kullanacağımız için ACCES POİNT seçeneğini seçiyoruz.tp-link tl-wa701nd kurulum (4)

6- Bu kısımda ise WİRELES NETWORK NAME (SSID) dediği wifinizin görünen adı olacak. Aralarında boşluk olmayacak şekilde ş,ğ,ç,ı dışında istediğiniz ismi verebilirsiniz. Channe AUTO/OTOMATİK ve WİRELES SECURİTY MODE ise şifreleme türüdür bu WPA-PSK/WPA2-PSK olacak. Önerilen budur. Wireles Password wifi şifreniz artık size kalmış. İçinde harf rakam olması daha güçlü yapar :))tp-link tl-wa701nd kurulum (5)

7- Bu kısım type STATİC IP olacak DHCP Server yazan yer DİSABLE olacak ve ardından hiçbirşeyi değiştirmeden aşağıdaki gibi NEXT diyoruz.

tp-link tl-wa701nd kurulum (6)

8- Bu kısımda ise NEXT dediğimizde son aşama geliyor ve FINISH siyoruz.tp-link tl-wa701nd kurulum (7)

9- FINISH dedikten sonra ufak bir kurulum yapıyor. Bu kısımda birşey yapmıyoruz.

tp-link tl-wa701nd kurulum (8)

10- Bu sayfa gelecek ve EXIT deyip kurulumu tamamlıyoruz.
tp-link tl-wa701nd kurulum (9)

Evet artık TP-Link TL-WA701ND Kurulum ve Ayarlarını tamamladık. Yapmamız gerekenler cihazın kablosunu bilgisayardan çıkarıp MODEM‘e veya İnternetin olduğu SWİTCH‘e takmak. Bilgisayarımızda ise 1. numarada ki kısma gelip verdiğimiz IP’leri otomatik yapmak ve TAMAM demek.

Not: Laptop kullandıysanız wifi açıp bağlanmayı deneyebilirsiniz veya telefondan kontrol edebilirsiniz. Eğer TP-Link TL-WA701ND bağlanıyor fakat internete çıkamıyorsanız o zaman sorun %99 IP’lerdedir. Yani sizin Modem’iniz otomatik IP dağıtmıyor olabilir. Modemden otomatik IP dağıttırın yada 7. maddede DHCP server yazan yeri ENABLE yapıp otomatik IP dağıttırmanız gerekiyor. Tabi IP’leri modeme göre dağıtırmanız gerekiyor. Genellikle IP Aralığı 192.168.1.1-192.168.1.254, SubNet Mask: 255.255.255.0, Ağ Geçidi/DNS: 192.168.1.1 veya IP Aralığı 192.168.2.1-192.168.2.254, SubNet Mask: 255.255.255.0, Ağ Geçidi/DNS: 192.168.2.1  oluyor.

Ayrıca TP-Link TL-WA701ND kurulum yaparken hata yaptınız veya şifresini unuttunuz diyelim. Elinize bir kalem alıp cihazın arkasında küçük deliğe basılı tutup yaklaşık 20 snaiye felan tüm ışıklar sönüp yanıncaya kadar basılı tuttuktan sonra sil baştan ayarlama yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı