Bilgi

Antivirüs Programları Nasıl Çalışır?


Bir bilgisayar İşletim Sistemi (Windows v.s.) yüklendikten sonra kurulacak ana programların başında Antivirüs Programları bulunmaktadır.

Antivirüs programının temel amacı bilgisayarınıza zarar verebilecek veya kişisel bilgilerinizi çalacak her türlü programların akışını engellemektir. Bilgisayarınıza bir virüs ağ üzerinden veya herhangi bir USB arabirimi ile de bulaşabilir. Antivirüs bilgisayarınızın ana çıkış noktalarında ki güvenlik duvarıdır. Bilgisayarınıza giren bir bilgiyi tarayarak bilgisayarınız için risk olup olmadığını analiz eder.

Günümüzde halen bir çok kişi Antivirüs Programlarını genellikle Crack dediğimiz yasal olmayan yollarla yazılım üzerinde extra değişiklik yaparak kullanmaktadırlar.

Aslında antivirüslerin çalışma mantığı şudur. Antivirüs Programları satışı yapan ilgili şirketin (avira, norton, avast v.s.) sunucularına (serverlarına) bağlanarak çalışırlar. Dünyada bilgisayarlarında bu şirkete ait programı kullanan kullanıcılar ile araştırmalara göre elde edilmiş sonuçlara göre bir virüs veritabanı oluşturulur. Ve evinizde kurduğunuz bilgisayarınızdaki antivirüs sürekli güncelleme ile bu virüs veritabanı bilgilerini sunuculardan (serverlardan) alarak çıkmış veya yeni olan antivirüsler hakkında bilgi sahibi olur. Bir programı indirdiğinizde eğer antivirüs veritabanında tehdit olarak kaydedilmişse otomatikman direkt program siler veya size bilgi vererek karantinaya alır.

Korsan diye tabir edilen Cracklanmış Antivirüs Programları herhangi bir güncelleme almadığından çıkmakta olan yeni virüsler için hiçbir koruma güvencesi vermemektedir. Hatta bir çoğu normal koruma bile sağlamamaktadır.

Ya ücretsiz sürümlerini kullanın yada biraz paraya kıyıp bir antivirüs programı satın alın. Hatta Windows işletim sistemine ait Windows Defenderı kullanabilir ve extra güvenlik ayarlarını devreye alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı