Bilgi

Araç Boştayken (Rölantide) 4000 Devri Geçmiyor!


Yeni nesil otomobillerin bir çoğunda (Bakınız: Volkswagen, Seat) araç rölantide yani boşta çalışırken gaza bastığınızda maximum 4000 devrin üzerine çıkmıyor. Aslında bunu ilk kez deneyimleyenler soluğu ya serviste ya da bir sanayide ki ustanın yanında alıyor. Tabii daha akıllılarımız Google’de kısa bir araştırma ile sorusunun cevabını bulabiliyor.

Bir çok araç sürücüsü arabama gaz vereyim de biraz nefes alsın modunda gaza yüklendikçe yükleniyor. Haliyle aracı sürekli bu şekilde yüksek devirde ani bir şekilde çalıştırmak çoğu zaman motora geri dönülemeyen (yatak sarması vb. gibi) zararlar verebiliyor. Bu gören mühendisler aracın çok yüksek devirde çalıştırma işleminin önüne geçmek için bir nevi devir kesen sistem geliştirdiler. Bu sistem araç boşta iken (rölanti) gaza bastığınızda devir 4000’i gördüğünde çok hafif bir hissetme ile devrin yükselmesini engelliyor. Böylece motorda meydana gelebilecek aşınma, yıpranma olayının önüne geçilmiş oluyor.

Ancak aracınız seyir halindeyken gaza bastığınızda 4000 devri geçmiyorsa iş burada problem var demektir. En kısa zamanda bir teknik servisle görüşüp araçtaki problemi çözmeniz gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı